
Modern Dark Gray Concrete and Black Metal Coffee Table By Homeroots
A visual treat for your eyes, the Modern Dark Gray Concrete and Black Metal Coffee Table is a design crafted from minimalism. Focusing on functionality the table utilizes the latest materials in construction featuring a rectangular shaped dark gray concrete top that is stain and rust resistant. It stands firmly on trilateral black powder coated steel base that provides decent support. Beautifully handcrafted with a posh and luxurious appeal, the concrete and metal coffee table can highlight any bland space. 17" x 47" x 24"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 24in D x 17in H |
| Product Material: | Concrete, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Concrete |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Grey, Black |
| Top Color: | Grey |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472134 |
| Product UPC: | 606114578048 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Modern Dark Gray Concrete and Black Metal Coffee Table By Homeroots
A visual treat for your eyes, the Modern Dark Gray Concrete and Black Metal Coffee Table is a design crafted from minimalism. Focusing on functionality the table utilizes the latest materials in construction featuring a rectangular shaped dark gray concrete top that is stain and rust resistant. It stands firmly on trilateral black powder coated steel base that provides decent support. Beautifully handcrafted with a posh and luxurious appeal, the concrete and metal coffee table can highlight any bland space. 17" x 47" x 24"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 24in D x 17in H |
| Product Material: | Concrete, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Concrete |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Grey, Black |
| Top Color: | Grey |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472134 |
| Product UPC: | 606114578048 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A visual treat for your eyes, the Modern Dark Gray Concrete and Black Metal Coffee Table is a design crafted from minimalism. Focusing on functionality the table utilizes the latest materials in construction featuring a rectangular shaped dark gray concrete top that is stain and rust resistant. It stands firmly on trilateral black powder coated steel base that provides decent support. Beautifully handcrafted with a posh and luxurious appeal, the concrete and metal coffee table can highlight any bland space. 17" x 47" x 24"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 24in D x 17in H |
| Product Material: | Concrete, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Concrete |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Grey, Black |
| Top Color: | Grey |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472134 |
| Product UPC: | 606114578048 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























