
Modern Concrete And Black Stool By Homeroots
A unique combination of two sturdy materials - Concrete and Metal. It features a dark gray fiber reinforced natural concrete top with an acrylic sealed finish to prevent staining. The quadrilateral black metal legs provide sturdy support to the concrete top and has a dimension of W14" x D14" x H18" with no assembly required.
Specifications
| Product Category: | Stools |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 18in H |
| Product Material: | Concrete |
| Product Color: | Black |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 689805022303 |
| Product SKU: | 283276 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Concrete Black Stool |
| Concrete Black Stool |
| Modern Concrete Black |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Modern Concrete And Black Stool By Homeroots
A unique combination of two sturdy materials - Concrete and Metal. It features a dark gray fiber reinforced natural concrete top with an acrylic sealed finish to prevent staining. The quadrilateral black metal legs provide sturdy support to the concrete top and has a dimension of W14" x D14" x H18" with no assembly required.
Specifications
| Product Category: | Stools |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 18in H |
| Product Material: | Concrete |
| Product Color: | Black |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 689805022303 |
| Product SKU: | 283276 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Concrete Black Stool |
| Concrete Black Stool |
| Modern Concrete Black |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A unique combination of two sturdy materials - Concrete and Metal. It features a dark gray fiber reinforced natural concrete top with an acrylic sealed finish to prevent staining. The quadrilateral black metal legs provide sturdy support to the concrete top and has a dimension of W14" x D14" x H18" with no assembly required.
Specifications
| Product Category: | Stools |
| Product Dimensions: | 14in W x 14in D x 18in H |
| Product Material: | Concrete |
| Product Color: | Black |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 689805022303 |
| Product SKU: | 283276 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Concrete Black Stool |
| Concrete Black Stool |
| Modern Concrete Black |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























