
Modern Chunky Natural and Gray Wood Table Desk By Homeroots
The Modern Chunky Natural and Gray Wood Table Desk is a stunning piece of quality furniture. The thick natural finish wooden desktop rests firmly on charcoal gray inset tapered legs that create a unique and striking contrast, giving this desk a definitive modern flair. An ideal desk for an open concept living space, this versatile piece is great as a desk but would also be a great accent table or even small dining or buffet table. Enhance the productivity of your home office with this rustic yet industrial chic desk that accommodates perfectly in small spaces. 30" x 45" x 24"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.5 H x 45.25 W x 23.5 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | eng wood,paper veneer,iron |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Industrial to transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402061 |
| Product UPC: | 808230103764 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Natural Gray Wood Table Desk |
| Gray Wood Table Desk |
| Chunky Natural Gray Wood Table |
| Wood Table Desk |
| Natural Gray Wood Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $378.84
-65%$378.84
$132.59More Images






Modern Chunky Natural and Gray Wood Table Desk By Homeroots
The Modern Chunky Natural and Gray Wood Table Desk is a stunning piece of quality furniture. The thick natural finish wooden desktop rests firmly on charcoal gray inset tapered legs that create a unique and striking contrast, giving this desk a definitive modern flair. An ideal desk for an open concept living space, this versatile piece is great as a desk but would also be a great accent table or even small dining or buffet table. Enhance the productivity of your home office with this rustic yet industrial chic desk that accommodates perfectly in small spaces. 30" x 45" x 24"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.5 H x 45.25 W x 23.5 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | eng wood,paper veneer,iron |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Industrial to transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402061 |
| Product UPC: | 808230103764 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Natural Gray Wood Table Desk |
| Gray Wood Table Desk |
| Chunky Natural Gray Wood Table |
| Wood Table Desk |
| Natural Gray Wood Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Modern Chunky Natural and Gray Wood Table Desk is a stunning piece of quality furniture. The thick natural finish wooden desktop rests firmly on charcoal gray inset tapered legs that create a unique and striking contrast, giving this desk a definitive modern flair. An ideal desk for an open concept living space, this versatile piece is great as a desk but would also be a great accent table or even small dining or buffet table. Enhance the productivity of your home office with this rustic yet industrial chic desk that accommodates perfectly in small spaces. 30" x 45" x 24"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.5 H x 45.25 W x 23.5 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | eng wood,paper veneer,iron |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Industrial to transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402061 |
| Product UPC: | 808230103764 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Natural Gray Wood Table Desk |
| Gray Wood Table Desk |
| Chunky Natural Gray Wood Table |
| Wood Table Desk |
| Natural Gray Wood Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























