
Modern Charlotte 30" Fixed-Height Barstool - Set of 2 Gold Metal, White PU By LumiSource
Spruce up your dining area with the Modern Charlotte Barstool by LumiSource. With elegant styling, the backrest shows off an X-shaped accent. Featuring a metal frame and a padded faux leather seat, the Modern Charlotte Barstool beautifully straddles the line between contemporary and glam styles.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20.75"L × 17.5"W × 37"H |
| Seat To Floor | 30.25" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 18" |
| Backrest Height | 7.25" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, White PU |
| Product SKU: | B30-MODCHRLT AUW2 |
| Product UPC: | 681144142148 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Fixed bar height |
| Stylish faux leather upholstery |
| Sleek gold metal frame with gold footrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images













Modern Charlotte 30" Fixed-Height Barstool - Set of 2 Gold Metal, White PU By LumiSource
Spruce up your dining area with the Modern Charlotte Barstool by LumiSource. With elegant styling, the backrest shows off an X-shaped accent. Featuring a metal frame and a padded faux leather seat, the Modern Charlotte Barstool beautifully straddles the line between contemporary and glam styles.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20.75"L × 17.5"W × 37"H |
| Seat To Floor | 30.25" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 18" |
| Backrest Height | 7.25" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, White PU |
| Product SKU: | B30-MODCHRLT AUW2 |
| Product UPC: | 681144142148 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Fixed bar height |
| Stylish faux leather upholstery |
| Sleek gold metal frame with gold footrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spruce up your dining area with the Modern Charlotte Barstool by LumiSource. With elegant styling, the backrest shows off an X-shaped accent. Featuring a metal frame and a padded faux leather seat, the Modern Charlotte Barstool beautifully straddles the line between contemporary and glam styles.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20.75"L × 17.5"W × 37"H |
| Seat To Floor | 30.25" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 18" |
| Backrest Height | 7.25" |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, White PU |
| Product SKU: | B30-MODCHRLT AUW2 |
| Product UPC: | 681144142148 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Fixed bar height |
| Stylish faux leather upholstery |
| Sleek gold metal frame with gold footrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























