
Modern Champagne Writing Desk By Homeroots
Remarkable art deco styled Modern Champagne Writing Desk has a quirky presence. It's clean cut minimalist design flaunts a unique framework engulfed in a warm champagne hue. The extravagant large tempered glass table top rests firmly on criss cross elegant metal legs providing a new form of multifunctional desk. Double it up as a high console table in your open concept living space or add some panache to your home office with this luxurious desk. 29.5" x 48" x 24"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.5 H x 48 W x 24 D |
| Product Color: | Champagne |
| Product Material: | Plated iron, temp glass,aluminum |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402037 |
| Product UPC: | 808230103528 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Desk Midcentury Modern Style Champagne |
| Haxor Writing Desk Midcentury Modern |
| Haxor Writing Desk Midcentury |
| Haxor Writing Desk |
| Midcentury Modern Style Champagne |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








Modern Champagne Writing Desk By Homeroots
Remarkable art deco styled Modern Champagne Writing Desk has a quirky presence. It's clean cut minimalist design flaunts a unique framework engulfed in a warm champagne hue. The extravagant large tempered glass table top rests firmly on criss cross elegant metal legs providing a new form of multifunctional desk. Double it up as a high console table in your open concept living space or add some panache to your home office with this luxurious desk. 29.5" x 48" x 24"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.5 H x 48 W x 24 D |
| Product Color: | Champagne |
| Product Material: | Plated iron, temp glass,aluminum |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402037 |
| Product UPC: | 808230103528 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Desk Midcentury Modern Style Champagne |
| Haxor Writing Desk Midcentury Modern |
| Haxor Writing Desk Midcentury |
| Haxor Writing Desk |
| Midcentury Modern Style Champagne |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Remarkable art deco styled Modern Champagne Writing Desk has a quirky presence. It's clean cut minimalist design flaunts a unique framework engulfed in a warm champagne hue. The extravagant large tempered glass table top rests firmly on criss cross elegant metal legs providing a new form of multifunctional desk. Double it up as a high console table in your open concept living space or add some panache to your home office with this luxurious desk. 29.5" x 48" x 24"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.5 H x 48 W x 24 D |
| Product Color: | Champagne |
| Product Material: | Plated iron, temp glass,aluminum |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402037 |
| Product UPC: | 808230103528 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Desk Midcentury Modern Style Champagne |
| Haxor Writing Desk Midcentury Modern |
| Haxor Writing Desk Midcentury |
| Haxor Writing Desk |
| Midcentury Modern Style Champagne |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























