
Modern Brushed Silver Stainless Steel Coffee Table By Homeroots
It doesn't get any simpler than this, the Modern Brushed Silver Stainless Steel Coffee Table dons a simple style yet delivers a futuristic appeal. The glistening stainless steel creation represents a durable and sturdy construction. Featuring a sleek squared frame overall, this well-executed construction can be placed in any room of your home. Very low in maintenance, the minimalistic nature of the coffee table works well even in commercial office spaces or hotel lobbies.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 35in W x 35in D x 11in H |
| Product Material: | Stainless Steel |
| Base Material: | Stainless Steel |
| Top Material: | Stainless Steel |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Silver |
| Top Color: | Silver |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 472126 |
| Product UPC: | 606114577966 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Modern Brushed Silver Stainless Steel Coffee Table By Homeroots
It doesn't get any simpler than this, the Modern Brushed Silver Stainless Steel Coffee Table dons a simple style yet delivers a futuristic appeal. The glistening stainless steel creation represents a durable and sturdy construction. Featuring a sleek squared frame overall, this well-executed construction can be placed in any room of your home. Very low in maintenance, the minimalistic nature of the coffee table works well even in commercial office spaces or hotel lobbies.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 35in W x 35in D x 11in H |
| Product Material: | Stainless Steel |
| Base Material: | Stainless Steel |
| Top Material: | Stainless Steel |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Silver |
| Top Color: | Silver |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 472126 |
| Product UPC: | 606114577966 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
It doesn't get any simpler than this, the Modern Brushed Silver Stainless Steel Coffee Table dons a simple style yet delivers a futuristic appeal. The glistening stainless steel creation represents a durable and sturdy construction. Featuring a sleek squared frame overall, this well-executed construction can be placed in any room of your home. Very low in maintenance, the minimalistic nature of the coffee table works well even in commercial office spaces or hotel lobbies.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 35in W x 35in D x 11in H |
| Product Material: | Stainless Steel |
| Base Material: | Stainless Steel |
| Top Material: | Stainless Steel |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Silver |
| Top Color: | Silver |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 472126 |
| Product UPC: | 606114577966 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























