
Modern Brown Genuine Leather Chaise Lounge Chair With Solid Wood Frame And Base By Homeroots
Modern Brown Genuine Leather Chaise Lounge Chair With Solid Wood Frame And Base By Homeroots
A spectacular chaise lounge chair featuring a whiskey toned, genuine leather seat perched atop a wooden base, this makes for an uber-comfortable and visually enticing addition to contemporary spaces.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 54.3in W x 24.4in D x 33.5in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Brown |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380185 |
| Product UPC: | 4512822853956 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Genuine Leather Chaise Lounge Chair |
| Brown Genuine Leather Chaise Lounge |
| Chaise Lounge Chair Solid Wood |
| Leather Chaise Lounge Chair |
| Leather Chaise Lounge Chair Solid |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Modern Brown Genuine Leather Chaise Lounge Chair With Solid Wood Frame And Base By Homeroots
A spectacular chaise lounge chair featuring a whiskey toned, genuine leather seat perched atop a wooden base, this makes for an uber-comfortable and visually enticing addition to contemporary spaces.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 54.3in W x 24.4in D x 33.5in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Brown |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380185 |
| Product UPC: | 4512822853956 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Genuine Leather Chaise Lounge Chair |
| Brown Genuine Leather Chaise Lounge |
| Chaise Lounge Chair Solid Wood |
| Leather Chaise Lounge Chair |
| Leather Chaise Lounge Chair Solid |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A spectacular chaise lounge chair featuring a whiskey toned, genuine leather seat perched atop a wooden base, this makes for an uber-comfortable and visually enticing addition to contemporary spaces.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 54.3in W x 24.4in D x 33.5in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Brown |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380185 |
| Product UPC: | 4512822853956 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Genuine Leather Chaise Lounge Chair |
| Brown Genuine Leather Chaise Lounge |
| Chaise Lounge Chair Solid Wood |
| Leather Chaise Lounge Chair |
| Leather Chaise Lounge Chair Solid |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























