
Modern Black Metal Upholstery Chair By Homeroots
Equip your study or office with this versatile armless chair. Featuring a sturdy metal frame in sandy black and a padded seat upholstered in black by cast leather, this chair will offer a lot of comfort and unique style in any setting. The metal tube legs complement the design and add a solid support for enduring use.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 17in W x 19in D x 26in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 285609 |
| Product UPC: | 689211803411 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Black Metal Upholstery Chair |
| Black Metal Upholstery Chair |
| Metal Upholstery Chair |
| Modern Black Metal Upholstery |
| Black Metal Upholstery |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $83.23
-65%$83.23
$29.13More Images



Modern Black Metal Upholstery Chair By Homeroots
Equip your study or office with this versatile armless chair. Featuring a sturdy metal frame in sandy black and a padded seat upholstered in black by cast leather, this chair will offer a lot of comfort and unique style in any setting. The metal tube legs complement the design and add a solid support for enduring use.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 17in W x 19in D x 26in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 285609 |
| Product UPC: | 689211803411 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Black Metal Upholstery Chair |
| Black Metal Upholstery Chair |
| Metal Upholstery Chair |
| Modern Black Metal Upholstery |
| Black Metal Upholstery |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Equip your study or office with this versatile armless chair. Featuring a sturdy metal frame in sandy black and a padded seat upholstered in black by cast leather, this chair will offer a lot of comfort and unique style in any setting. The metal tube legs complement the design and add a solid support for enduring use.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 17in W x 19in D x 26in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | Black |
| Finish: | Black |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 285609 |
| Product UPC: | 689211803411 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Black Metal Upholstery Chair |
| Black Metal Upholstery Chair |
| Metal Upholstery Chair |
| Modern Black Metal Upholstery |
| Black Metal Upholstery |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























