
Modern Black Ceramic Round Coffee Table By Homeroots
Just as how beauty lies in simplicity, the Modern Black Ceramic Round Coffee Table redefines how simple form and lines can derive the most elegant structure. Standing firmly on matte black powder coated tubular legs, the round wide black ceramic table top pairs elegantly with the sturdy base. Burnt orange veined lines accentuates the black glossy ceramic table adding an element of highlight that remarkably fits into any modern industrial styled home. 18" x 35" x 35"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 35in W x 35in D x 18in H |
| Product Material: | Ceramic, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Faux Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black |
| Top Color: | Black Marble |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472147 |
| Product UPC: | 606114578178 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $633.80
-65%$633.80
$221.83More Images




Modern Black Ceramic Round Coffee Table By Homeroots
Just as how beauty lies in simplicity, the Modern Black Ceramic Round Coffee Table redefines how simple form and lines can derive the most elegant structure. Standing firmly on matte black powder coated tubular legs, the round wide black ceramic table top pairs elegantly with the sturdy base. Burnt orange veined lines accentuates the black glossy ceramic table adding an element of highlight that remarkably fits into any modern industrial styled home. 18" x 35" x 35"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 35in W x 35in D x 18in H |
| Product Material: | Ceramic, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Faux Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black |
| Top Color: | Black Marble |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472147 |
| Product UPC: | 606114578178 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Just as how beauty lies in simplicity, the Modern Black Ceramic Round Coffee Table redefines how simple form and lines can derive the most elegant structure. Standing firmly on matte black powder coated tubular legs, the round wide black ceramic table top pairs elegantly with the sturdy base. Burnt orange veined lines accentuates the black glossy ceramic table adding an element of highlight that remarkably fits into any modern industrial styled home. 18" x 35" x 35"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 35in W x 35in D x 18in H |
| Product Material: | Ceramic, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Faux Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black |
| Top Color: | Black Marble |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472147 |
| Product UPC: | 606114578178 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























