
Modern Black and Rose Gold Coffee Table By Homeroots
Accentuate your home with the Modern Black and Rose Gold Coffee Table. Featuring a high-end glossy finished ebony table top with a single drawer, the fashionably rectangular structure epitomizes a chic contemporary design by displaying prominent clean lines, angular corners and linear rose gold with stainless steel edges. Portraying an affordable and modern approach this modern coffee table is a la mode and serves it's purpose in terms of functionality and design. 17" x 55" x 18"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 55in W x 18in D x 17in H |
| Product Material: | Mdf, Steel |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Ebony |
| Top Color: | Ebony |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472144 |
| Product UPC: | 606114578147 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,190.79
-65%$1,190.79
$416.78More Images



Modern Black and Rose Gold Coffee Table By Homeroots
Accentuate your home with the Modern Black and Rose Gold Coffee Table. Featuring a high-end glossy finished ebony table top with a single drawer, the fashionably rectangular structure epitomizes a chic contemporary design by displaying prominent clean lines, angular corners and linear rose gold with stainless steel edges. Portraying an affordable and modern approach this modern coffee table is a la mode and serves it's purpose in terms of functionality and design. 17" x 55" x 18"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 55in W x 18in D x 17in H |
| Product Material: | Mdf, Steel |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Ebony |
| Top Color: | Ebony |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472144 |
| Product UPC: | 606114578147 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accentuate your home with the Modern Black and Rose Gold Coffee Table. Featuring a high-end glossy finished ebony table top with a single drawer, the fashionably rectangular structure epitomizes a chic contemporary design by displaying prominent clean lines, angular corners and linear rose gold with stainless steel edges. Portraying an affordable and modern approach this modern coffee table is a la mode and serves it's purpose in terms of functionality and design. 17" x 55" x 18"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 55in W x 18in D x 17in H |
| Product Material: | Mdf, Steel |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Ebony |
| Top Color: | Ebony |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472144 |
| Product UPC: | 606114578147 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























