
Modern Black and Natural Bookcase By Homeroots
Finished and accessible from both sides, this Modern Black and Natural Bookcase is the ultimate in clean modern storage and display in a compact footprint. Super versatile, this great bookcase display shelving unit would be great in the living room, family room, bedroom, bathroom, hallway or can even serve as sideboard buffet in your kitchen or dining room. The solid wood angled natural feet give a nice clean modern touch and bring a sense of style to your space. Quality construction with a thick top and bottom shelf and four cubby compartments give this piece lots of room for decorative and creative storage and oranization. 32" x 35" 14"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Executive desk |
| Product Dimensions: | 32.48 H x 35.43 W x 13.77 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Wood, Manufactured |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Matte |
| Product Style: | Modern |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 388554 |
| Product UPC: | 4512822863641 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Black Natural Bookcase |
| Black Natural Bookcase |
| Modern Black Natural |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images













Modern Black and Natural Bookcase By Homeroots
Finished and accessible from both sides, this Modern Black and Natural Bookcase is the ultimate in clean modern storage and display in a compact footprint. Super versatile, this great bookcase display shelving unit would be great in the living room, family room, bedroom, bathroom, hallway or can even serve as sideboard buffet in your kitchen or dining room. The solid wood angled natural feet give a nice clean modern touch and bring a sense of style to your space. Quality construction with a thick top and bottom shelf and four cubby compartments give this piece lots of room for decorative and creative storage and oranization. 32" x 35" 14"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Executive desk |
| Product Dimensions: | 32.48 H x 35.43 W x 13.77 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Wood, Manufactured |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Matte |
| Product Style: | Modern |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 388554 |
| Product UPC: | 4512822863641 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Black Natural Bookcase |
| Black Natural Bookcase |
| Modern Black Natural |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Finished and accessible from both sides, this Modern Black and Natural Bookcase is the ultimate in clean modern storage and display in a compact footprint. Super versatile, this great bookcase display shelving unit would be great in the living room, family room, bedroom, bathroom, hallway or can even serve as sideboard buffet in your kitchen or dining room. The solid wood angled natural feet give a nice clean modern touch and bring a sense of style to your space. Quality construction with a thick top and bottom shelf and four cubby compartments give this piece lots of room for decorative and creative storage and oranization. 32" x 35" 14"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Executive desk |
| Product Dimensions: | 32.48 H x 35.43 W x 13.77 D |
| Product Color: | Black |
| Product Material: | Wood, Manufactured |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Matte |
| Product Style: | Modern |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 388554 |
| Product UPC: | 4512822863641 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Black Natural Bookcase |
| Black Natural Bookcase |
| Modern Black Natural |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























