
Modern Black and Gold Glass Coffee Table By Homeroots
Anchor your living room with this Modern Black and Gold Glass Coffee Table that features a clean-cut trendy design to uphold the aesthetics of contemporary style. The neatly defined black framework is topped with transparent glass for a modern touch while flaunting a lower shelf in a gold chrome finish that offers additional storage space for stacking items or displaying more stylish objects. The clean lines and rich texture of this coffee table will add an elegant touch to your living room while being a practical piece for your home. 54” x 38” x 18”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 54in W x 38in D x 18in H |
| Product Material: | Iron, Glass |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Bronze |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400867 |
| Product UPC: | 808230091825 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,773.50
-65%$1,773.50
$620.72More Images

Modern Black and Gold Glass Coffee Table By Homeroots
Anchor your living room with this Modern Black and Gold Glass Coffee Table that features a clean-cut trendy design to uphold the aesthetics of contemporary style. The neatly defined black framework is topped with transparent glass for a modern touch while flaunting a lower shelf in a gold chrome finish that offers additional storage space for stacking items or displaying more stylish objects. The clean lines and rich texture of this coffee table will add an elegant touch to your living room while being a practical piece for your home. 54” x 38” x 18”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 54in W x 38in D x 18in H |
| Product Material: | Iron, Glass |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Bronze |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400867 |
| Product UPC: | 808230091825 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Anchor your living room with this Modern Black and Gold Glass Coffee Table that features a clean-cut trendy design to uphold the aesthetics of contemporary style. The neatly defined black framework is topped with transparent glass for a modern touch while flaunting a lower shelf in a gold chrome finish that offers additional storage space for stacking items or displaying more stylish objects. The clean lines and rich texture of this coffee table will add an elegant touch to your living room while being a practical piece for your home. 54” x 38” x 18”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 54in W x 38in D x 18in H |
| Product Material: | Iron, Glass |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Bronze |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400867 |
| Product UPC: | 808230091825 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























