
Modern Aviator Coffee Table By Homeroots
Unconventional and snazzy, the Modern Aviator Coffee Table has a flair of an airplane wing and is bound to be a head turner. Crafted from mango wood solids, mdf and an all aluminum appearance, it is the perfect match to any industrial chic decor. It's unique form provides unaltered stability and serves it's purpose. Highlight your cocktail party with this remarkable piece. 18.5" x 52" x 25"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 52in W x 25in D x 18.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Aluminum |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Gray |
| Finish: | Industrial Chic |
| Top Color: | Gray |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389927 |
| Product UPC: | 4512822878409 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Aviator Coffee Table |
| Aviator Coffee Table |
| Modern Aviator Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,310.18
-65%$1,310.18
$458.56More Images



Modern Aviator Coffee Table By Homeroots
Unconventional and snazzy, the Modern Aviator Coffee Table has a flair of an airplane wing and is bound to be a head turner. Crafted from mango wood solids, mdf and an all aluminum appearance, it is the perfect match to any industrial chic decor. It's unique form provides unaltered stability and serves it's purpose. Highlight your cocktail party with this remarkable piece. 18.5" x 52" x 25"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 52in W x 25in D x 18.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Aluminum |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Gray |
| Finish: | Industrial Chic |
| Top Color: | Gray |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389927 |
| Product UPC: | 4512822878409 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Aviator Coffee Table |
| Aviator Coffee Table |
| Modern Aviator Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unconventional and snazzy, the Modern Aviator Coffee Table has a flair of an airplane wing and is bound to be a head turner. Crafted from mango wood solids, mdf and an all aluminum appearance, it is the perfect match to any industrial chic decor. It's unique form provides unaltered stability and serves it's purpose. Highlight your cocktail party with this remarkable piece. 18.5" x 52" x 25"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 52in W x 25in D x 18.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Aluminum |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Gray |
| Finish: | Industrial Chic |
| Top Color: | Gray |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389927 |
| Product UPC: | 4512822878409 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Aviator Coffee Table |
| Aviator Coffee Table |
| Modern Aviator Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























