
Mod Natural And Gold Reclaimed Wood Accent Cabinet By Homeroots
Keep essentials within reach and stored in style with this Mod Natural and Gold Reclaimed Wood Accent Cabinet. Modern gold trim diamond patterns decorate the double doors and are a great accent to the gold finish metal flat tubing style legs. The double doors open easily to reveal an adjustable shelf that moves to fit your storage needs. The gorgeous natural reclaimed wood shows knots and imperfections and paired with gold is casually elegant. Place this two-tone cabinet in your entryway to organize shoes, bags and pet gear, or slide into your dininig room to store serving platters and extra wine glasses. Contemporary style meets casual chic with this fabulous cabinet. 40.1" x 36" x 16"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 36in W x 16in D x 40.75in H |
| Product Material: | Iron,Reclaimed Fir,Eng Wood,Birch Veneer |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Reclaimed wood and ant brass finish |
| Product Color: | Brown |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230100015 |
| Product SKU: | 401686 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gold Reclaimed Wood Accent Cabinet |
| Reclaimed Wood Accent Cabinet |
| Mod Natural Gold Reclaimed Wood |
| Natural Gold Reclaimed Wood Accent |
| Wood Accent Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $543.40
-65%$543.40
$190.19More Images







Mod Natural And Gold Reclaimed Wood Accent Cabinet By Homeroots
Keep essentials within reach and stored in style with this Mod Natural and Gold Reclaimed Wood Accent Cabinet. Modern gold trim diamond patterns decorate the double doors and are a great accent to the gold finish metal flat tubing style legs. The double doors open easily to reveal an adjustable shelf that moves to fit your storage needs. The gorgeous natural reclaimed wood shows knots and imperfections and paired with gold is casually elegant. Place this two-tone cabinet in your entryway to organize shoes, bags and pet gear, or slide into your dininig room to store serving platters and extra wine glasses. Contemporary style meets casual chic with this fabulous cabinet. 40.1" x 36" x 16"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 36in W x 16in D x 40.75in H |
| Product Material: | Iron,Reclaimed Fir,Eng Wood,Birch Veneer |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Reclaimed wood and ant brass finish |
| Product Color: | Brown |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230100015 |
| Product SKU: | 401686 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gold Reclaimed Wood Accent Cabinet |
| Reclaimed Wood Accent Cabinet |
| Mod Natural Gold Reclaimed Wood |
| Natural Gold Reclaimed Wood Accent |
| Wood Accent Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Keep essentials within reach and stored in style with this Mod Natural and Gold Reclaimed Wood Accent Cabinet. Modern gold trim diamond patterns decorate the double doors and are a great accent to the gold finish metal flat tubing style legs. The double doors open easily to reveal an adjustable shelf that moves to fit your storage needs. The gorgeous natural reclaimed wood shows knots and imperfections and paired with gold is casually elegant. Place this two-tone cabinet in your entryway to organize shoes, bags and pet gear, or slide into your dininig room to store serving platters and extra wine glasses. Contemporary style meets casual chic with this fabulous cabinet. 40.1" x 36" x 16"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 36in W x 16in D x 40.75in H |
| Product Material: | Iron,Reclaimed Fir,Eng Wood,Birch Veneer |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Reclaimed wood and ant brass finish |
| Product Color: | Brown |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230100015 |
| Product SKU: | 401686 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gold Reclaimed Wood Accent Cabinet |
| Reclaimed Wood Accent Cabinet |
| Mod Natural Gold Reclaimed Wood |
| Natural Gold Reclaimed Wood Accent |
| Wood Accent Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























