
Mod Geometric Whitewash Solid Wood Coffee Table By Homeroots
This Mod Geometric Whitewash Solid Wood Coffee Table is the perfect way to add a unique statement piece in your home. This table is made from solid wood and has a general hexagonal shape. The edges of the table have a 3D effect and give off a very geometric feel. The finish on the whole table is a grayish whitewash which is light enough to show off the wooden grain and color through it. The depth and movement of this table will look great in any room you use it in and will elevate add a contemporary feel to your space. 15" H x 48" W x 48" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 48in D x 15in H |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Top Color: | Beige |
| Top Shape: | Octagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393174 |
| Product UPC: | 808230033184 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Whitewash Solid Wood Coffee Table |
| Mod Geometric Whitewash Solid Wood |
| Geometric Whitewash Solid Wood Coffee |
| Solid Wood Coffee Table |
| Wood Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








Mod Geometric Whitewash Solid Wood Coffee Table By Homeroots
This Mod Geometric Whitewash Solid Wood Coffee Table is the perfect way to add a unique statement piece in your home. This table is made from solid wood and has a general hexagonal shape. The edges of the table have a 3D effect and give off a very geometric feel. The finish on the whole table is a grayish whitewash which is light enough to show off the wooden grain and color through it. The depth and movement of this table will look great in any room you use it in and will elevate add a contemporary feel to your space. 15" H x 48" W x 48" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 48in D x 15in H |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Top Color: | Beige |
| Top Shape: | Octagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393174 |
| Product UPC: | 808230033184 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Whitewash Solid Wood Coffee Table |
| Mod Geometric Whitewash Solid Wood |
| Geometric Whitewash Solid Wood Coffee |
| Solid Wood Coffee Table |
| Wood Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Mod Geometric Whitewash Solid Wood Coffee Table is the perfect way to add a unique statement piece in your home. This table is made from solid wood and has a general hexagonal shape. The edges of the table have a 3D effect and give off a very geometric feel. The finish on the whole table is a grayish whitewash which is light enough to show off the wooden grain and color through it. The depth and movement of this table will look great in any room you use it in and will elevate add a contemporary feel to your space. 15" H x 48" W x 48" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 48in D x 15in H |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Top Color: | Beige |
| Top Shape: | Octagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393174 |
| Product UPC: | 808230033184 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Whitewash Solid Wood Coffee Table |
| Mod Geometric Whitewash Solid Wood |
| Geometric Whitewash Solid Wood Coffee |
| Solid Wood Coffee Table |
| Wood Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























