
Mod Geometric Black Solid Wood Coffee Table By Homeroots
This Mod Geometric Black Solid Wood Coffee Table is the perfect way to add a unique statement piece in your home. This table is made from solid wood and has a general hexagonal shape. The edges of the table have a 3D effect and give off a very geometric feel. The finish on the whole table is matte black which has the slightest bit of shine. The depth and movement of this table will look great in any room you use it in and will elevate add a contemporary feel to your space. 15" H x 48" W x 48" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 48in D x 15in H |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Top Color: | Black |
| Top Shape: | Octagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393173 |
| Product UPC: | 808230033177 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Solid Wood Coffee Table |
| Mod Geometric Black Solid Wood |
| Solid Wood Coffee Table |
| Geometric Black Solid Wood Coffee |
| Wood Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








Mod Geometric Black Solid Wood Coffee Table By Homeroots
This Mod Geometric Black Solid Wood Coffee Table is the perfect way to add a unique statement piece in your home. This table is made from solid wood and has a general hexagonal shape. The edges of the table have a 3D effect and give off a very geometric feel. The finish on the whole table is matte black which has the slightest bit of shine. The depth and movement of this table will look great in any room you use it in and will elevate add a contemporary feel to your space. 15" H x 48" W x 48" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 48in D x 15in H |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Top Color: | Black |
| Top Shape: | Octagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393173 |
| Product UPC: | 808230033177 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Solid Wood Coffee Table |
| Mod Geometric Black Solid Wood |
| Solid Wood Coffee Table |
| Geometric Black Solid Wood Coffee |
| Wood Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Mod Geometric Black Solid Wood Coffee Table is the perfect way to add a unique statement piece in your home. This table is made from solid wood and has a general hexagonal shape. The edges of the table have a 3D effect and give off a very geometric feel. The finish on the whole table is matte black which has the slightest bit of shine. The depth and movement of this table will look great in any room you use it in and will elevate add a contemporary feel to your space. 15" H x 48" W x 48" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 48in D x 15in H |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Top Color: | Black |
| Top Shape: | Octagon |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393173 |
| Product UPC: | 808230033177 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Solid Wood Coffee Table |
| Mod Geometric Black Solid Wood |
| Solid Wood Coffee Table |
| Geometric Black Solid Wood Coffee |
| Wood Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























