
Mirage Ale Bar Stool Black By LumiSource
The mesmerizing beauty of the Mirage Ale Barstool by LumiSource will add stylish flair to your home's bar area. A chrome base and perforated mesh material cover the wave of the low back seat. Available in multiple colors, choose the one that suits your style best!
Specifications
| Product Dimensions | 26.25-35 H x 16 W x 18 L |
| Seat To Floor | 23-32.25" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 15.25" |
| Seat To Footrest | 16" |
| Backrest Height | 3" |
| Product Material: | Mesh Fabric, Metal |
| Product Color: | Chrome, Black Mesh |
| Product SKU: | BS-MIRALE BK |
| Product UPC: | 681144131685 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Adjustable height |
| 360-degree swivel |
| Sleek mesh fabric seat |
| Sturdy chrome footrest and base |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $125.00
-65%$125.00
$43.75More Images




















Mirage Ale Bar Stool Black By LumiSource
The mesmerizing beauty of the Mirage Ale Barstool by LumiSource will add stylish flair to your home's bar area. A chrome base and perforated mesh material cover the wave of the low back seat. Available in multiple colors, choose the one that suits your style best!
Specifications
| Product Dimensions | 26.25-35 H x 16 W x 18 L |
| Seat To Floor | 23-32.25" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 15.25" |
| Seat To Footrest | 16" |
| Backrest Height | 3" |
| Product Material: | Mesh Fabric, Metal |
| Product Color: | Chrome, Black Mesh |
| Product SKU: | BS-MIRALE BK |
| Product UPC: | 681144131685 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Adjustable height |
| 360-degree swivel |
| Sleek mesh fabric seat |
| Sturdy chrome footrest and base |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The mesmerizing beauty of the Mirage Ale Barstool by LumiSource will add stylish flair to your home's bar area. A chrome base and perforated mesh material cover the wave of the low back seat. Available in multiple colors, choose the one that suits your style best!
Specifications
| Product Dimensions | 26.25-35 H x 16 W x 18 L |
| Seat To Floor | 23-32.25" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 15.25" |
| Seat To Footrest | 16" |
| Backrest Height | 3" |
| Product Material: | Mesh Fabric, Metal |
| Product Color: | Chrome, Black Mesh |
| Product SKU: | BS-MIRALE BK |
| Product UPC: | 681144131685 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Adjustable height |
| 360-degree swivel |
| Sleek mesh fabric seat |
| Sturdy chrome footrest and base |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























