
Minimalist Clear Glass and Gold Side Table By Homeroots
A modern way to add utility and style to any space, this Minimalist Clear Glass and Gold Side or End Table will elevate the look of your home in an instant. The metal frame has a dull gold finish on it and a very airy and open stature. There are two square pieces on either side of the frame that act as legs. The two pieces are connected by another square base piece and a square tabletop holder. The tabletop is made of tempered glass and is left clear to fit in with the minimalist aesthetic. Use this table in your bedroom, your living room, or even in your entryway to hold your keys and wallet. 22" H x 18" W x 18" D
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 22in H |
| Product Material: | Glass/Metal |
| Base Material: | Steel |
| Top Material: | Glass |
| Product Color: | Clear |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400531 |
| Product UPC: | 808230088467 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $104.45
-65%$104.45
$36.56More Images





Minimalist Clear Glass and Gold Side Table By Homeroots
A modern way to add utility and style to any space, this Minimalist Clear Glass and Gold Side or End Table will elevate the look of your home in an instant. The metal frame has a dull gold finish on it and a very airy and open stature. There are two square pieces on either side of the frame that act as legs. The two pieces are connected by another square base piece and a square tabletop holder. The tabletop is made of tempered glass and is left clear to fit in with the minimalist aesthetic. Use this table in your bedroom, your living room, or even in your entryway to hold your keys and wallet. 22" H x 18" W x 18" D
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 22in H |
| Product Material: | Glass/Metal |
| Base Material: | Steel |
| Top Material: | Glass |
| Product Color: | Clear |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400531 |
| Product UPC: | 808230088467 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A modern way to add utility and style to any space, this Minimalist Clear Glass and Gold Side or End Table will elevate the look of your home in an instant. The metal frame has a dull gold finish on it and a very airy and open stature. There are two square pieces on either side of the frame that act as legs. The two pieces are connected by another square base piece and a square tabletop holder. The tabletop is made of tempered glass and is left clear to fit in with the minimalist aesthetic. Use this table in your bedroom, your living room, or even in your entryway to hold your keys and wallet. 22" H x 18" W x 18" D
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 18in W x 18in D x 22in H |
| Product Material: | Glass/Metal |
| Base Material: | Steel |
| Top Material: | Glass |
| Product Color: | Clear |
| Top Color: | Clear |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400531 |
| Product UPC: | 808230088467 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























