
Minimal Black Iron Rectangular Coffee Table By Homeroots
This Minimal Black Iron Rectangular Coffee Table is the perfect way to add a touch of elegant design to your home. This coffee table is made from solid iron and has a matte black finish on top of it. The base of this table has a traditional design with four thin legs holding up a rectangular table top. The minimal design and neutral colorway of this end table make it suitable for any room of your home no matter the decor style or colors you already have. This table can be used as a coffee table but can also double as low seating dining table or a decor table as your next dinner party. 15.5" H x 22" W x 42" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 22in W x 42in D x 15.5in H |
| Product Material: | Solid Iron |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Iron |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black |
| Top Color: | Black |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393184 |
| Product UPC: | 808230033283 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Iron Rectangular Coffee Table |
| Iron Rectangular Coffee Table |
| Minimal Black Iron Rectangular Coffee |
| Minimal Black Iron Rectangular |
| Black Iron Rectangular Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








Minimal Black Iron Rectangular Coffee Table By Homeroots
This Minimal Black Iron Rectangular Coffee Table is the perfect way to add a touch of elegant design to your home. This coffee table is made from solid iron and has a matte black finish on top of it. The base of this table has a traditional design with four thin legs holding up a rectangular table top. The minimal design and neutral colorway of this end table make it suitable for any room of your home no matter the decor style or colors you already have. This table can be used as a coffee table but can also double as low seating dining table or a decor table as your next dinner party. 15.5" H x 22" W x 42" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 22in W x 42in D x 15.5in H |
| Product Material: | Solid Iron |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Iron |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black |
| Top Color: | Black |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393184 |
| Product UPC: | 808230033283 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Iron Rectangular Coffee Table |
| Iron Rectangular Coffee Table |
| Minimal Black Iron Rectangular Coffee |
| Minimal Black Iron Rectangular |
| Black Iron Rectangular Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Minimal Black Iron Rectangular Coffee Table is the perfect way to add a touch of elegant design to your home. This coffee table is made from solid iron and has a matte black finish on top of it. The base of this table has a traditional design with four thin legs holding up a rectangular table top. The minimal design and neutral colorway of this end table make it suitable for any room of your home no matter the decor style or colors you already have. This table can be used as a coffee table but can also double as low seating dining table or a decor table as your next dinner party. 15.5" H x 22" W x 42" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 22in W x 42in D x 15.5in H |
| Product Material: | Solid Iron |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Iron |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black |
| Top Color: | Black |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393184 |
| Product UPC: | 808230033283 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Iron Rectangular Coffee Table |
| Iron Rectangular Coffee Table |
| Minimal Black Iron Rectangular Coffee |
| Minimal Black Iron Rectangular |
| Black Iron Rectangular Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























