
Mid Century Walnut Nightstand With Two Drawers By Homeroots
A unique driven, contrast creation, the Mid-Century Walnut Nightstand with Two Drawers is a refined phenomenon. Crafted from solid wood and topped off with a walnut veneer finish the nightstand sports a Parquet design by using alternating grains. The exquisite black metal legs and handle add a desirable amount of contrast to the entire unit. Emanating a posh style and texture, this piece makes a great addition to your industrial, farmhouse or mid-century styled home. 16" x 28" x 19"
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 16 H x 28 W x 19 D |
| Product Material: | Veneer, Meta, Solid Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Drawers Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 473025 |
| Product UPC: | 606114586951 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Mid Century Walnut Nightstand Drawers |
| Century Walnut Nightstand Drawers |
| Walnut Nightstand Drawers |
| Mid Century Walnut Nightstand |
| Century Walnut Nightstand |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $416.98
-65%$416.98
$145.94More Images



Mid Century Walnut Nightstand With Two Drawers By Homeroots
A unique driven, contrast creation, the Mid-Century Walnut Nightstand with Two Drawers is a refined phenomenon. Crafted from solid wood and topped off with a walnut veneer finish the nightstand sports a Parquet design by using alternating grains. The exquisite black metal legs and handle add a desirable amount of contrast to the entire unit. Emanating a posh style and texture, this piece makes a great addition to your industrial, farmhouse or mid-century styled home. 16" x 28" x 19"
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 16 H x 28 W x 19 D |
| Product Material: | Veneer, Meta, Solid Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Drawers Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 473025 |
| Product UPC: | 606114586951 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Mid Century Walnut Nightstand Drawers |
| Century Walnut Nightstand Drawers |
| Walnut Nightstand Drawers |
| Mid Century Walnut Nightstand |
| Century Walnut Nightstand |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A unique driven, contrast creation, the Mid-Century Walnut Nightstand with Two Drawers is a refined phenomenon. Crafted from solid wood and topped off with a walnut veneer finish the nightstand sports a Parquet design by using alternating grains. The exquisite black metal legs and handle add a desirable amount of contrast to the entire unit. Emanating a posh style and texture, this piece makes a great addition to your industrial, farmhouse or mid-century styled home. 16" x 28" x 19"
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 16 H x 28 W x 19 D |
| Product Material: | Veneer, Meta, Solid Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Drawers Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 473025 |
| Product UPC: | 606114586951 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Mid Century Walnut Nightstand Drawers |
| Century Walnut Nightstand Drawers |
| Walnut Nightstand Drawers |
| Mid Century Walnut Nightstand |
| Century Walnut Nightstand |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























