
Mid Century Modern Walnut Veneer Nightstand By Homeroots
A stellar creation, the Mid-Century Modern Walnut Veneer Nightstand is a classic example of rustic modern. Sleek in style portraying a clean-cut design, the splendid wooden creation features a sensational dark walnut veneer finish. The single cavernous drawer sports a rectangular hollowed space that behaves as the handle for easy opening access. The dark walnut finish along with the splayed tapered legs keeps the stand grounded completing the look of this fully functional classic piece. 18" x 20" x 16"
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 18 H x 20 W x 16 D |
| Product Material: | Veneer, Stainless Steel, Solid Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Drawers Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 473014 |
| Product UPC: | 606114586845 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Century Modern Walnut Veneer Nightstand |
| Modern Walnut Veneer Nightstand |
| Walnut Veneer Nightstand |
| Mid Century Modern Walnut Veneer |
| Century Modern Walnut Veneer |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $322.90
-65%$322.90
$113.01More Images




Mid Century Modern Walnut Veneer Nightstand By Homeroots
A stellar creation, the Mid-Century Modern Walnut Veneer Nightstand is a classic example of rustic modern. Sleek in style portraying a clean-cut design, the splendid wooden creation features a sensational dark walnut veneer finish. The single cavernous drawer sports a rectangular hollowed space that behaves as the handle for easy opening access. The dark walnut finish along with the splayed tapered legs keeps the stand grounded completing the look of this fully functional classic piece. 18" x 20" x 16"
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 18 H x 20 W x 16 D |
| Product Material: | Veneer, Stainless Steel, Solid Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Drawers Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 473014 |
| Product UPC: | 606114586845 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Century Modern Walnut Veneer Nightstand |
| Modern Walnut Veneer Nightstand |
| Walnut Veneer Nightstand |
| Mid Century Modern Walnut Veneer |
| Century Modern Walnut Veneer |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A stellar creation, the Mid-Century Modern Walnut Veneer Nightstand is a classic example of rustic modern. Sleek in style portraying a clean-cut design, the splendid wooden creation features a sensational dark walnut veneer finish. The single cavernous drawer sports a rectangular hollowed space that behaves as the handle for easy opening access. The dark walnut finish along with the splayed tapered legs keeps the stand grounded completing the look of this fully functional classic piece. 18" x 20" x 16"
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 18 H x 20 W x 16 D |
| Product Material: | Veneer, Stainless Steel, Solid Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Drawers Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 473014 |
| Product UPC: | 606114586845 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Century Modern Walnut Veneer Nightstand |
| Modern Walnut Veneer Nightstand |
| Walnut Veneer Nightstand |
| Mid Century Modern Walnut Veneer |
| Century Modern Walnut Veneer |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























