
Mid Century Modern Acacia Coffee Table By Homeroots
An impeccable addition to your living room, the Mid-Century Modern Acacia Coffee Table boasts of an exquisite construction. Handcrafted from a classic combination of wood and metal, the wide table top features a striking elisa acacia veneer finish which sits majestically on deconstructed metal and wooden veneer table legs. A gorgeously designed table, accentuate your home with this rich concoction and elevate the stylish aspect to your contemporary decor. 16" x 47" x 28"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 28in D x 16in H |
| Product Material: | Veneer, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Elisa Acacia |
| Top Color: | Elisa Acacia |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472140 |
| Product UPC: | 606114578109 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $549.01
-65%$549.01
$192.15More Images




Mid Century Modern Acacia Coffee Table By Homeroots
An impeccable addition to your living room, the Mid-Century Modern Acacia Coffee Table boasts of an exquisite construction. Handcrafted from a classic combination of wood and metal, the wide table top features a striking elisa acacia veneer finish which sits majestically on deconstructed metal and wooden veneer table legs. A gorgeously designed table, accentuate your home with this rich concoction and elevate the stylish aspect to your contemporary decor. 16" x 47" x 28"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 28in D x 16in H |
| Product Material: | Veneer, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Elisa Acacia |
| Top Color: | Elisa Acacia |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472140 |
| Product UPC: | 606114578109 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An impeccable addition to your living room, the Mid-Century Modern Acacia Coffee Table boasts of an exquisite construction. Handcrafted from a classic combination of wood and metal, the wide table top features a striking elisa acacia veneer finish which sits majestically on deconstructed metal and wooden veneer table legs. A gorgeously designed table, accentuate your home with this rich concoction and elevate the stylish aspect to your contemporary decor. 16" x 47" x 28"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47in W x 28in D x 16in H |
| Product Material: | Veneer, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Elisa Acacia |
| Top Color: | Elisa Acacia |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472140 |
| Product UPC: | 606114578109 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























