
Mid Century Modern Acacia and Brass Coffee Table By Homeroots
Anchor your living room with the Mid Century Modern Acacia and Brass Coffee Table that depicts a simple yet fascinating design. This rustic inspired coffee table is crafted from a classic combination of wood and metal, the table top and drawers are constructed from solid acacia wood in a dark mango acacia finished veneer while the industrial styled metal leg frame and drawers handles are made from antique brass metal contributing to an overall vintage feel. Owing to it's color combination, this mid-century coffee table will complement any contemporary, industrial or rustic modern set up in your home. 16.5" x 51.5" x 27.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 51.5in W x 27.5in D x 16.5in H |
| Product Material: | Veneer, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Dark mango, Antique brass |
| Top Color: | Dark mango |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472138 |
| Product UPC: | 606114578086 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $835.33
-65%$835.33
$292.37More Images






Mid Century Modern Acacia and Brass Coffee Table By Homeroots
Anchor your living room with the Mid Century Modern Acacia and Brass Coffee Table that depicts a simple yet fascinating design. This rustic inspired coffee table is crafted from a classic combination of wood and metal, the table top and drawers are constructed from solid acacia wood in a dark mango acacia finished veneer while the industrial styled metal leg frame and drawers handles are made from antique brass metal contributing to an overall vintage feel. Owing to it's color combination, this mid-century coffee table will complement any contemporary, industrial or rustic modern set up in your home. 16.5" x 51.5" x 27.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 51.5in W x 27.5in D x 16.5in H |
| Product Material: | Veneer, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Dark mango, Antique brass |
| Top Color: | Dark mango |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472138 |
| Product UPC: | 606114578086 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Anchor your living room with the Mid Century Modern Acacia and Brass Coffee Table that depicts a simple yet fascinating design. This rustic inspired coffee table is crafted from a classic combination of wood and metal, the table top and drawers are constructed from solid acacia wood in a dark mango acacia finished veneer while the industrial styled metal leg frame and drawers handles are made from antique brass metal contributing to an overall vintage feel. Owing to it's color combination, this mid-century coffee table will complement any contemporary, industrial or rustic modern set up in your home. 16.5" x 51.5" x 27.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 51.5in W x 27.5in D x 16.5in H |
| Product Material: | Veneer, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Dark mango, Antique brass |
| Top Color: | Dark mango |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 472138 |
| Product UPC: | 606114578086 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























