
Mid Century Dual Rim Coffee Table By Homeroots
Showcase your unique sense of style with this Mid Century Dual Rim Coffee Table in your living room that exhibits a minimalistic design with great sophistication. The simplicity of the design highlights a remarkable resemblance to an infinity symbol flanking a white and a black marble table top held in place with an iron rim and a knot in the middle, perched atop an iron base for an antique flair. Ideal for serving drinks or displaying decorative objects in style, this creatively designed coffee table is bound to grab attention. This stunning coffee table is a work of art in and of itself, designed to complement your mid-century modern home. 48” x 25” x 16”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 25in D x 16in H |
| Product Material: | Iron, Marble |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Genuine Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black and White |
| Top Color: | Black/Ivory |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400889 |
| Product UPC: | 808230092044 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,496.06
-65%$1,496.06
$523.62More Images




Mid Century Dual Rim Coffee Table By Homeroots
Showcase your unique sense of style with this Mid Century Dual Rim Coffee Table in your living room that exhibits a minimalistic design with great sophistication. The simplicity of the design highlights a remarkable resemblance to an infinity symbol flanking a white and a black marble table top held in place with an iron rim and a knot in the middle, perched atop an iron base for an antique flair. Ideal for serving drinks or displaying decorative objects in style, this creatively designed coffee table is bound to grab attention. This stunning coffee table is a work of art in and of itself, designed to complement your mid-century modern home. 48” x 25” x 16”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 25in D x 16in H |
| Product Material: | Iron, Marble |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Genuine Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black and White |
| Top Color: | Black/Ivory |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400889 |
| Product UPC: | 808230092044 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Showcase your unique sense of style with this Mid Century Dual Rim Coffee Table in your living room that exhibits a minimalistic design with great sophistication. The simplicity of the design highlights a remarkable resemblance to an infinity symbol flanking a white and a black marble table top held in place with an iron rim and a knot in the middle, perched atop an iron base for an antique flair. Ideal for serving drinks or displaying decorative objects in style, this creatively designed coffee table is bound to grab attention. This stunning coffee table is a work of art in and of itself, designed to complement your mid-century modern home. 48” x 25” x 16”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 25in D x 16in H |
| Product Material: | Iron, Marble |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Genuine Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Black and White |
| Top Color: | Black/Ivory |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400889 |
| Product UPC: | 808230092044 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























