
Metro Black Wood And Marble Bar Cabinet By Homeroots
Classy and convenient,this Metro Black Wood and Marble Bar Cabinet is perfect for entertaining in any size room. The sleek black marbleized tabletop and black finish exude elegance and a modern design aesthetic in this space saving design. This bar cabinet is smartly compact yet amply stores stemware with five hanging racks and accommodate up to 20 bottles of wine. The large drawer is perfect for openers or accessories, and four door shelves feature stainless guardrails to securely store bottles and stemware. 40" x 24" x 18"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 24in W x 18in D x 40in H |
| Product Material: | Mdf,Faux Marble,Stainless Steel,Nickel |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Painted black finish with marbleized countertop |
| Product Color: | Black |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230099920 |
| Product SKU: | 401677 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Wood Marble Bar Cabinet |
| Wood Marble Bar Cabinet |
| Metro Black Wood Marble Bar |
| Marble Bar Cabinet |
| Black Wood Marble Bar |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $528.35
-65%$528.35
$184.92More Images







Metro Black Wood And Marble Bar Cabinet By Homeroots
Classy and convenient,this Metro Black Wood and Marble Bar Cabinet is perfect for entertaining in any size room. The sleek black marbleized tabletop and black finish exude elegance and a modern design aesthetic in this space saving design. This bar cabinet is smartly compact yet amply stores stemware with five hanging racks and accommodate up to 20 bottles of wine. The large drawer is perfect for openers or accessories, and four door shelves feature stainless guardrails to securely store bottles and stemware. 40" x 24" x 18"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 24in W x 18in D x 40in H |
| Product Material: | Mdf,Faux Marble,Stainless Steel,Nickel |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Painted black finish with marbleized countertop |
| Product Color: | Black |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230099920 |
| Product SKU: | 401677 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Wood Marble Bar Cabinet |
| Wood Marble Bar Cabinet |
| Metro Black Wood Marble Bar |
| Marble Bar Cabinet |
| Black Wood Marble Bar |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Classy and convenient,this Metro Black Wood and Marble Bar Cabinet is perfect for entertaining in any size room. The sleek black marbleized tabletop and black finish exude elegance and a modern design aesthetic in this space saving design. This bar cabinet is smartly compact yet amply stores stemware with five hanging racks and accommodate up to 20 bottles of wine. The large drawer is perfect for openers or accessories, and four door shelves feature stainless guardrails to securely store bottles and stemware. 40" x 24" x 18"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 24in W x 18in D x 40in H |
| Product Material: | Mdf,Faux Marble,Stainless Steel,Nickel |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Painted black finish with marbleized countertop |
| Product Color: | Black |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230099920 |
| Product SKU: | 401677 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Wood Marble Bar Cabinet |
| Wood Marble Bar Cabinet |
| Metro Black Wood Marble Bar |
| Marble Bar Cabinet |
| Black Wood Marble Bar |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























