
Metallic White Modern Writing Desk By Homeroots
Distinct in form the Metallic White Modern Writing Desk with Storage has a delicate and magnificent A frame base fully equipped with two spacious soft close drawers. The midcentury styled structure blends elegantly with the overall glam inspired desk to produce a scintillating design that has a distinguished personality. A perfect addition to your home office or double it up as a console table, the options are plenty. 30" x 48.25" x 21.75"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 48.25 W x 21.75 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | Poplar,eng wood,oak veneer |
| Base Material: | Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Metallic |
| Product Style: | Glam inspired midcentury modern style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402024 |
| Product UPC: | 808230103399 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Writing Desk Storage White |
| Clyden Midcentury Modern Writing Desk |
| Midcentury Modern Writing Desk Storage |
| Midcentury Modern Writing Desk |
| Writing Desk Storage White |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $563.29
-65%$563.29
$197.15More Images








Metallic White Modern Writing Desk By Homeroots
Distinct in form the Metallic White Modern Writing Desk with Storage has a delicate and magnificent A frame base fully equipped with two spacious soft close drawers. The midcentury styled structure blends elegantly with the overall glam inspired desk to produce a scintillating design that has a distinguished personality. A perfect addition to your home office or double it up as a console table, the options are plenty. 30" x 48.25" x 21.75"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 48.25 W x 21.75 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | Poplar,eng wood,oak veneer |
| Base Material: | Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Metallic |
| Product Style: | Glam inspired midcentury modern style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402024 |
| Product UPC: | 808230103399 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Writing Desk Storage White |
| Clyden Midcentury Modern Writing Desk |
| Midcentury Modern Writing Desk Storage |
| Midcentury Modern Writing Desk |
| Writing Desk Storage White |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Distinct in form the Metallic White Modern Writing Desk with Storage has a delicate and magnificent A frame base fully equipped with two spacious soft close drawers. The midcentury styled structure blends elegantly with the overall glam inspired desk to produce a scintillating design that has a distinguished personality. A perfect addition to your home office or double it up as a console table, the options are plenty. 30" x 48.25" x 21.75"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 48.25 W x 21.75 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | Poplar,eng wood,oak veneer |
| Base Material: | Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Metallic |
| Product Style: | Glam inspired midcentury modern style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402024 |
| Product UPC: | 808230103399 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Modern Writing Desk Storage White |
| Clyden Midcentury Modern Writing Desk |
| Midcentury Modern Writing Desk Storage |
| Midcentury Modern Writing Desk |
| Writing Desk Storage White |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























