
Metallic Gold Tone Geometric Table Lamp By Homeroots
This Metallic Gold Tone Geometric Table Lamp will make the perfect addition to your home. The base of the lamp has a contemporary yet minimal design with the base making an X shape that goes up in a convergent angle. The finish of the base of the lamp is in a gold metallic color which looks great with the linen fabric off white drum shape lamp shade. The distribution of the light is just the right amount with the lamp shade and the clean lines of the base make this lamp for reading or ambient lighting around your home. 29" H x 17" W x 17" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 29in H |
| Product Material: | Metal / Fabric |
| Product Color: | White/Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392243 |
| Product UPC: | 808230023864 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $254.03
-65%$254.03
$88.91More Images


Metallic Gold Tone Geometric Table Lamp By Homeroots
This Metallic Gold Tone Geometric Table Lamp will make the perfect addition to your home. The base of the lamp has a contemporary yet minimal design with the base making an X shape that goes up in a convergent angle. The finish of the base of the lamp is in a gold metallic color which looks great with the linen fabric off white drum shape lamp shade. The distribution of the light is just the right amount with the lamp shade and the clean lines of the base make this lamp for reading or ambient lighting around your home. 29" H x 17" W x 17" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 29in H |
| Product Material: | Metal / Fabric |
| Product Color: | White/Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392243 |
| Product UPC: | 808230023864 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Metallic Gold Tone Geometric Table Lamp will make the perfect addition to your home. The base of the lamp has a contemporary yet minimal design with the base making an X shape that goes up in a convergent angle. The finish of the base of the lamp is in a gold metallic color which looks great with the linen fabric off white drum shape lamp shade. The distribution of the light is just the right amount with the lamp shade and the clean lines of the base make this lamp for reading or ambient lighting around your home. 29" H x 17" W x 17" D
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 29in H |
| Product Material: | Metal / Fabric |
| Product Color: | White/Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E26 Medium Base |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 392243 |
| Product UPC: | 808230023864 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























