
Metal Glass Coffee Table and Gold & Black Glass By Homeroots
This coffee table presents an incredible combination of metal and glass. It features a gold finished metal base with black tempered glass top, exquisitely chiseled to charming brilliance. This drum shaped occasional table stuns with a unique vertical design and faux crystal accents. It is also pitched with a lower black glass shelf to cater for your storage needs. Have it stand elegantly in your dining or kitchen section, where it will create an outstanding visual appeal. This showpiece highlights smooth curves streamlined to fit into modern spaces. It is finished in alluring gold. It is available in the size of 40 by 40 by 18 inches.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 40in W x 40in D x 18in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Finish: | Gold & Black Glass |
| Top Color: | Black |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347399 |
| Product UPC: | 4512839712475 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 18 Metal Glass Coffee Table |
| Glass Coffee Table Gold |
| Glass Coffee Table |
| Metal Glass Coffee Table |
| Coffee Table Gold Black Glass |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Metal Glass Coffee Table and Gold & Black Glass By Homeroots
This coffee table presents an incredible combination of metal and glass. It features a gold finished metal base with black tempered glass top, exquisitely chiseled to charming brilliance. This drum shaped occasional table stuns with a unique vertical design and faux crystal accents. It is also pitched with a lower black glass shelf to cater for your storage needs. Have it stand elegantly in your dining or kitchen section, where it will create an outstanding visual appeal. This showpiece highlights smooth curves streamlined to fit into modern spaces. It is finished in alluring gold. It is available in the size of 40 by 40 by 18 inches.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 40in W x 40in D x 18in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Finish: | Gold & Black Glass |
| Top Color: | Black |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347399 |
| Product UPC: | 4512839712475 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 18 Metal Glass Coffee Table |
| Glass Coffee Table Gold |
| Glass Coffee Table |
| Metal Glass Coffee Table |
| Coffee Table Gold Black Glass |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This coffee table presents an incredible combination of metal and glass. It features a gold finished metal base with black tempered glass top, exquisitely chiseled to charming brilliance. This drum shaped occasional table stuns with a unique vertical design and faux crystal accents. It is also pitched with a lower black glass shelf to cater for your storage needs. Have it stand elegantly in your dining or kitchen section, where it will create an outstanding visual appeal. This showpiece highlights smooth curves streamlined to fit into modern spaces. It is finished in alluring gold. It is available in the size of 40 by 40 by 18 inches.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 40in W x 40in D x 18in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Glass |
| Wood Species: | Not wood |
| Finish: | Gold & Black Glass |
| Top Color: | Black |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 347399 |
| Product UPC: | 4512839712475 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 18 Metal Glass Coffee Table |
| Glass Coffee Table Gold |
| Glass Coffee Table |
| Metal Glass Coffee Table |
| Coffee Table Gold Black Glass |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























