
Metal Coffee Table By Homeroots
Unconventional, unique and distinctive, the Metal Coffee table is all that and much more. Highlight your home with this industrial styled coffee table that has been crafted entirely from aluminum and steel. Ideal for your outdoor setup, this table is bound to be a head turner. A pipe effect base with a textured pewter finish complete the look of this striking piece. 20" x 38" x 25"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 38in W x 25in D x 20in H |
| Product Material: | Steel |
| Base Material: | Aluminum |
| Top Material: | Aluminum |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Silver |
| Finish: | Metalworks |
| Top Color: | Silver |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389915 |
| Product UPC: | 4512822878263 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $943.35
-65%$943.35
$330.17More Images







Metal Coffee Table By Homeroots
Unconventional, unique and distinctive, the Metal Coffee table is all that and much more. Highlight your home with this industrial styled coffee table that has been crafted entirely from aluminum and steel. Ideal for your outdoor setup, this table is bound to be a head turner. A pipe effect base with a textured pewter finish complete the look of this striking piece. 20" x 38" x 25"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 38in W x 25in D x 20in H |
| Product Material: | Steel |
| Base Material: | Aluminum |
| Top Material: | Aluminum |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Silver |
| Finish: | Metalworks |
| Top Color: | Silver |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389915 |
| Product UPC: | 4512822878263 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unconventional, unique and distinctive, the Metal Coffee table is all that and much more. Highlight your home with this industrial styled coffee table that has been crafted entirely from aluminum and steel. Ideal for your outdoor setup, this table is bound to be a head turner. A pipe effect base with a textured pewter finish complete the look of this striking piece. 20" x 38" x 25"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 38in W x 25in D x 20in H |
| Product Material: | Steel |
| Base Material: | Aluminum |
| Top Material: | Aluminum |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Silver |
| Finish: | Metalworks |
| Top Color: | Silver |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389915 |
| Product UPC: | 4512822878263 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























