
Metal and Mirrored Coffee Table By Homeroots
Transitional in style the Metal and Mirrored Coffee Table is elegance personified. Hand crafted from metal the entire framework emphasizes on the large serving area. The wide oval table is topped with a smoked mirror inset and balanced on four turned legs with a diamond shaped stretcher for additional support. The antique copper finish is the main highlight of the table making it an ideal coffee table. Subtle and stylish, this table will blend into any contemporary or distinctive decor. 19" x 36.75" x 36.75"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36.75in W x 36.75in D x 19in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Copper |
| Top Material: | Metal |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Copper |
| Finish: | Metalworks |
| Top Color: | Copper |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389948 |
| Product UPC: | 4512822878638 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Metal Mirrored Coffee Table |
| Mirrored Coffee Table |
| Metal Mirrored Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Metal and Mirrored Coffee Table By Homeroots
Transitional in style the Metal and Mirrored Coffee Table is elegance personified. Hand crafted from metal the entire framework emphasizes on the large serving area. The wide oval table is topped with a smoked mirror inset and balanced on four turned legs with a diamond shaped stretcher for additional support. The antique copper finish is the main highlight of the table making it an ideal coffee table. Subtle and stylish, this table will blend into any contemporary or distinctive decor. 19" x 36.75" x 36.75"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36.75in W x 36.75in D x 19in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Copper |
| Top Material: | Metal |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Copper |
| Finish: | Metalworks |
| Top Color: | Copper |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389948 |
| Product UPC: | 4512822878638 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Metal Mirrored Coffee Table |
| Mirrored Coffee Table |
| Metal Mirrored Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transitional in style the Metal and Mirrored Coffee Table is elegance personified. Hand crafted from metal the entire framework emphasizes on the large serving area. The wide oval table is topped with a smoked mirror inset and balanced on four turned legs with a diamond shaped stretcher for additional support. The antique copper finish is the main highlight of the table making it an ideal coffee table. Subtle and stylish, this table will blend into any contemporary or distinctive decor. 19" x 36.75" x 36.75"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36.75in W x 36.75in D x 19in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Copper |
| Top Material: | Metal |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Copper |
| Finish: | Metalworks |
| Top Color: | Copper |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389948 |
| Product UPC: | 4512822878638 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Metal Mirrored Coffee Table |
| Mirrored Coffee Table |
| Metal Mirrored Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























