
Metal and Marble Coffee Table By Homeroots
Trendy and chic with adequate functionality, the Metal and Marble Coffee Table is perfect for any home gathering. This geometrical accented design makes the table a quintessential item in any contemporary set up. The beautiful gold iron curved metal framework emanates a chic, durable base, which is topped with a magnificent white marble table top and ample serving space. Highlight the glam quotient of your home with this table now! 18" x 47.5" x 28"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47.5in W x 28in D x 18in H |
| Product Material: | Iron |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Multi-Color |
| Finish: | Marble & Metal |
| Top Color: | Off white |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389939 |
| Product UPC: | 4512822878539 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Metal Marble Coffee Table |
| Marble Coffee Table |
| Metal Marble Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,439.20
-65%$1,439.20
$503.72More Images







Metal and Marble Coffee Table By Homeroots
Trendy and chic with adequate functionality, the Metal and Marble Coffee Table is perfect for any home gathering. This geometrical accented design makes the table a quintessential item in any contemporary set up. The beautiful gold iron curved metal framework emanates a chic, durable base, which is topped with a magnificent white marble table top and ample serving space. Highlight the glam quotient of your home with this table now! 18" x 47.5" x 28"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47.5in W x 28in D x 18in H |
| Product Material: | Iron |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Multi-Color |
| Finish: | Marble & Metal |
| Top Color: | Off white |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389939 |
| Product UPC: | 4512822878539 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Metal Marble Coffee Table |
| Marble Coffee Table |
| Metal Marble Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Trendy and chic with adequate functionality, the Metal and Marble Coffee Table is perfect for any home gathering. This geometrical accented design makes the table a quintessential item in any contemporary set up. The beautiful gold iron curved metal framework emanates a chic, durable base, which is topped with a magnificent white marble table top and ample serving space. Highlight the glam quotient of your home with this table now! 18" x 47.5" x 28"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47.5in W x 28in D x 18in H |
| Product Material: | Iron |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Multi-Color |
| Finish: | Marble & Metal |
| Top Color: | Off white |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389939 |
| Product UPC: | 4512822878539 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Metal Marble Coffee Table |
| Marble Coffee Table |
| Metal Marble Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























