
Metal and Glass Student Desk By Homeroots
Transition your home with the Metal and Glass Student Desk, built to dwell into your contemporary senses. Substantially formed with a classic combination of sleek white metal frame and beveled glass, the desk is versatile enough to blend into your kitchen, dining, living room or even your bedroom. Set your workplace right with this multi task wonder. 30.25" x 42" x 19"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 42 W x 19 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | Powder-coated iron, temp glass bevel, temp glass |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Contemporary to transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402045 |
| Product UPC: | 808230103603 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Layton Metal Glass Student Desk |
| Metal Glass Student Desk White |
| Glass Student Desk White |
| Layton Metal Glass Student |
| Metal Glass Student Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








Metal and Glass Student Desk By Homeroots
Transition your home with the Metal and Glass Student Desk, built to dwell into your contemporary senses. Substantially formed with a classic combination of sleek white metal frame and beveled glass, the desk is versatile enough to blend into your kitchen, dining, living room or even your bedroom. Set your workplace right with this multi task wonder. 30.25" x 42" x 19"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 42 W x 19 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | Powder-coated iron, temp glass bevel, temp glass |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Contemporary to transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402045 |
| Product UPC: | 808230103603 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Layton Metal Glass Student Desk |
| Metal Glass Student Desk White |
| Glass Student Desk White |
| Layton Metal Glass Student |
| Metal Glass Student Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transition your home with the Metal and Glass Student Desk, built to dwell into your contemporary senses. Substantially formed with a classic combination of sleek white metal frame and beveled glass, the desk is versatile enough to blend into your kitchen, dining, living room or even your bedroom. Set your workplace right with this multi task wonder. 30.25" x 42" x 19"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 42 W x 19 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | Powder-coated iron, temp glass bevel, temp glass |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Contemporary to transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402045 |
| Product UPC: | 808230103603 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Layton Metal Glass Student Desk |
| Metal Glass Student Desk White |
| Glass Student Desk White |
| Layton Metal Glass Student |
| Metal Glass Student Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























