
Mesa Carved Wooden Trunk Coffee Table By Homeroots
As it's name suggests the Mesa Carved Wooden Trunk Coffee Table is a dual charmer. Prop it in your living room as a serving table or open up the trunk for all your storing needs. It also makes for a perfect cocktail table. The aged wood flawlessly compliments the ancient Mesa hand carving which in turn exemplifies an artistic personality. This piece can single-handedly transform a room into an enchanting space. 18" x 33" x 17.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 33in W x 17.5in D x 18in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Mango |
| Product Color: | Assorted |
| Finish: | Artifacts |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389890 |
| Product UPC: | 4512822877983 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Mesa Carved Wooden Trunk Coffee |
| Carved Wooden Trunk Coffee Table |
| Mesa Carved Wooden Trunk |
| Wooden Trunk Coffee Table |
| Carved Wooden Trunk Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $971.13
-65%$971.13
$339.90More Images






Mesa Carved Wooden Trunk Coffee Table By Homeroots
As it's name suggests the Mesa Carved Wooden Trunk Coffee Table is a dual charmer. Prop it in your living room as a serving table or open up the trunk for all your storing needs. It also makes for a perfect cocktail table. The aged wood flawlessly compliments the ancient Mesa hand carving which in turn exemplifies an artistic personality. This piece can single-handedly transform a room into an enchanting space. 18" x 33" x 17.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 33in W x 17.5in D x 18in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Mango |
| Product Color: | Assorted |
| Finish: | Artifacts |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389890 |
| Product UPC: | 4512822877983 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Mesa Carved Wooden Trunk Coffee |
| Carved Wooden Trunk Coffee Table |
| Mesa Carved Wooden Trunk |
| Wooden Trunk Coffee Table |
| Carved Wooden Trunk Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
As it's name suggests the Mesa Carved Wooden Trunk Coffee Table is a dual charmer. Prop it in your living room as a serving table or open up the trunk for all your storing needs. It also makes for a perfect cocktail table. The aged wood flawlessly compliments the ancient Mesa hand carving which in turn exemplifies an artistic personality. This piece can single-handedly transform a room into an enchanting space. 18" x 33" x 17.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 33in W x 17.5in D x 18in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Mango |
| Product Color: | Assorted |
| Finish: | Artifacts |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389890 |
| Product UPC: | 4512822877983 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Mesa Carved Wooden Trunk Coffee |
| Carved Wooden Trunk Coffee Table |
| Mesa Carved Wooden Trunk |
| Wooden Trunk Coffee Table |
| Carved Wooden Trunk Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























