
Mercedes Benz 300L Gullwing Sculpture By Homeroots
A must-have for collectors and automotive enthusiasts, the Mercedes Benz 300SL Gullwing Sculpture is an authentic and realistic replica of the most collectible car of all time. Handmade 100% from metal, it features the iconic Gullwing doors, rolling wheels, steering wheel, seats, and headlights. Hand-painted in the classic silver paint, this model is the perfect display piece. 6" x 13" x 6.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 13" W x 6.5" D |
| Product Color: | Silver |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401770 |
| Product UPC: | 808230100855 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $99.56
-65%$99.56
$34.85More Images







Mercedes Benz 300L Gullwing Sculpture By Homeroots
A must-have for collectors and automotive enthusiasts, the Mercedes Benz 300SL Gullwing Sculpture is an authentic and realistic replica of the most collectible car of all time. Handmade 100% from metal, it features the iconic Gullwing doors, rolling wheels, steering wheel, seats, and headlights. Hand-painted in the classic silver paint, this model is the perfect display piece. 6" x 13" x 6.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 13" W x 6.5" D |
| Product Color: | Silver |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401770 |
| Product UPC: | 808230100855 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A must-have for collectors and automotive enthusiasts, the Mercedes Benz 300SL Gullwing Sculpture is an authentic and realistic replica of the most collectible car of all time. Handmade 100% from metal, it features the iconic Gullwing doors, rolling wheels, steering wheel, seats, and headlights. Hand-painted in the classic silver paint, this model is the perfect display piece. 6" x 13" x 6.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 13" W x 6.5" D |
| Product Color: | Silver |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401770 |
| Product UPC: | 808230100855 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























