
Medium Brown Wood Side Table with Square Top and Iron Cross Braced By Homeroots
Featuring a four-legged base with cross bracing that is meticulously crafted from iron and finished in a premium matte-black polish, it is a stunning side table that sports a spectacular, mango wood top finished in a natural, medium brown tone which highlights the grain and variation of the wood. The popular but exquisite combination of dark metal tones and solid wood makes the Trestman II an instant hit in any space, especially ones based on the design styles.
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 24in W x 24in D x 22.5in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Black |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 380661 |
| Product UPC: | 4512822851037 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Medium Brown Wood Table Square |
| Table Square Iron Cross Braced |
| Brown Wood Table Square Iron |
| Medium Brown Wood Table |
| Brown Wood Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $293.00
-65%$293.00
$102.55More Images






Medium Brown Wood Side Table with Square Top and Iron Cross Braced By Homeroots
Featuring a four-legged base with cross bracing that is meticulously crafted from iron and finished in a premium matte-black polish, it is a stunning side table that sports a spectacular, mango wood top finished in a natural, medium brown tone which highlights the grain and variation of the wood. The popular but exquisite combination of dark metal tones and solid wood makes the Trestman II an instant hit in any space, especially ones based on the design styles.
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 24in W x 24in D x 22.5in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Black |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 380661 |
| Product UPC: | 4512822851037 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Medium Brown Wood Table Square |
| Table Square Iron Cross Braced |
| Brown Wood Table Square Iron |
| Medium Brown Wood Table |
| Brown Wood Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Featuring a four-legged base with cross bracing that is meticulously crafted from iron and finished in a premium matte-black polish, it is a stunning side table that sports a spectacular, mango wood top finished in a natural, medium brown tone which highlights the grain and variation of the wood. The popular but exquisite combination of dark metal tones and solid wood makes the Trestman II an instant hit in any space, especially ones based on the design styles.
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 24in W x 24in D x 22.5in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Black |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 380661 |
| Product UPC: | 4512822851037 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Medium Brown Wood Table Square |
| Table Square Iron Cross Braced |
| Brown Wood Table Square Iron |
| Medium Brown Wood Table |
| Brown Wood Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























