
Matte Silver Mirrored Desk By Homeroots
A contemporary work of art, the Matte Silver Mirrored Desk amplifies the sophistication of the your home. The subtle matte silver finish blends elegantly with the mirrored desk and side panels to create an amalgamation of style and function. Large wide desk and four open shelves contribute to ample storage options. Revitalize your work space or your dining area with this versatile glamorous desk. 29.25" x 50" x 19"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.25 H x 50 W x 19 D |
| Product Color: | Silver |
| Product Material: | eng wood,fir, mirror |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Modern farmhouse,transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402052 |
| Product UPC: | 808230103672 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wedlyn Mirrored Desk Glam Style |
| Style Brushed Matte Silver Mirror |
| Mirrored Desk Glam Style Brushed |
| Brushed Matte Silver Mirror |
| Wedlyn Mirrored Desk Glam |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $506.44
-65%$506.44
$177.25More Images








Matte Silver Mirrored Desk By Homeroots
A contemporary work of art, the Matte Silver Mirrored Desk amplifies the sophistication of the your home. The subtle matte silver finish blends elegantly with the mirrored desk and side panels to create an amalgamation of style and function. Large wide desk and four open shelves contribute to ample storage options. Revitalize your work space or your dining area with this versatile glamorous desk. 29.25" x 50" x 19"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.25 H x 50 W x 19 D |
| Product Color: | Silver |
| Product Material: | eng wood,fir, mirror |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Modern farmhouse,transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402052 |
| Product UPC: | 808230103672 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wedlyn Mirrored Desk Glam Style |
| Style Brushed Matte Silver Mirror |
| Mirrored Desk Glam Style Brushed |
| Brushed Matte Silver Mirror |
| Wedlyn Mirrored Desk Glam |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A contemporary work of art, the Matte Silver Mirrored Desk amplifies the sophistication of the your home. The subtle matte silver finish blends elegantly with the mirrored desk and side panels to create an amalgamation of style and function. Large wide desk and four open shelves contribute to ample storage options. Revitalize your work space or your dining area with this versatile glamorous desk. 29.25" x 50" x 19"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.25 H x 50 W x 19 D |
| Product Color: | Silver |
| Product Material: | eng wood,fir, mirror |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Modern farmhouse,transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402052 |
| Product UPC: | 808230103672 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wedlyn Mirrored Desk Glam Style |
| Style Brushed Matte Silver Mirror |
| Mirrored Desk Glam Style Brushed |
| Brushed Matte Silver Mirror |
| Wedlyn Mirrored Desk Glam |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























