
Matt Gold and Glass Writing Desk By Homeroots
Uplift your home office with the Matt Gold and Glass Writing Desk, exclusively constructed with a sleek open form design. Pyramid feet inspired legs support the table which conveniently supports a tempered glass table top with a universal appeal. Owing to it's minimalist design, the desk is also incorporated with two fixed open shelves and six accessory rails for stress free decluttering. Complement your home with this omnipresent versatile desk. 30.25" x 42.75" x 20.75"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 42.75 W x 20.75 D |
| Product Color: | Gold |
| Product Material: | Powder-coated iron, temp glass |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Universal style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402040 |
| Product UPC: | 808230103559 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Jaymes Gold Metal Glass Writing |
| Gold Metal Glass Writing Desk |
| Jaymes Gold Metal Glass |
| Gold Metal Glass Writing |
| Metal Glass Writing Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








Matt Gold and Glass Writing Desk By Homeroots
Uplift your home office with the Matt Gold and Glass Writing Desk, exclusively constructed with a sleek open form design. Pyramid feet inspired legs support the table which conveniently supports a tempered glass table top with a universal appeal. Owing to it's minimalist design, the desk is also incorporated with two fixed open shelves and six accessory rails for stress free decluttering. Complement your home with this omnipresent versatile desk. 30.25" x 42.75" x 20.75"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 42.75 W x 20.75 D |
| Product Color: | Gold |
| Product Material: | Powder-coated iron, temp glass |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Universal style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402040 |
| Product UPC: | 808230103559 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Jaymes Gold Metal Glass Writing |
| Gold Metal Glass Writing Desk |
| Jaymes Gold Metal Glass |
| Gold Metal Glass Writing |
| Metal Glass Writing Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Uplift your home office with the Matt Gold and Glass Writing Desk, exclusively constructed with a sleek open form design. Pyramid feet inspired legs support the table which conveniently supports a tempered glass table top with a universal appeal. Owing to it's minimalist design, the desk is also incorporated with two fixed open shelves and six accessory rails for stress free decluttering. Complement your home with this omnipresent versatile desk. 30.25" x 42.75" x 20.75"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 42.75 W x 20.75 D |
| Product Color: | Gold |
| Product Material: | Powder-coated iron, temp glass |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Universal style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402040 |
| Product UPC: | 808230103559 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Jaymes Gold Metal Glass Writing |
| Gold Metal Glass Writing Desk |
| Jaymes Gold Metal Glass |
| Gold Metal Glass Writing |
| Metal Glass Writing Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























