
Matisse Counter Stool - Set of 2 Cream By LumiSource
Striking, contemporary, and elegantly grand, that's the Matisse Counter Stool by LumiSource. Fixed-height, trestle-style metal base with a stylish, low-back curved upholstered seat. Available in several modern fabric and metal combinations.
Specifications
| Product Dimensions | 31.25 H x 20.25 W x 19 L |
| Seat To Floor | 25.75" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 15" |
| Seat To Footrest | 18.25" |
| Base Height | 7" |
| Seat To Back Angle | 109° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Steel, Camel PU |
| Product SKU: | B26-MATSE BKCAM2 |
| Product UPC: | 681144122645 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed counter height |
| Faux leather upholstery |
| Trestle-style metal base |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $250.00
-65%$250.00
$87.50More Images







Matisse Counter Stool - Set of 2 Cream By LumiSource
Striking, contemporary, and elegantly grand, that's the Matisse Counter Stool by LumiSource. Fixed-height, trestle-style metal base with a stylish, low-back curved upholstered seat. Available in several modern fabric and metal combinations.
Specifications
| Product Dimensions | 31.25 H x 20.25 W x 19 L |
| Seat To Floor | 25.75" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 15" |
| Seat To Footrest | 18.25" |
| Base Height | 7" |
| Seat To Back Angle | 109° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Steel, Camel PU |
| Product SKU: | B26-MATSE BKCAM2 |
| Product UPC: | 681144122645 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed counter height |
| Faux leather upholstery |
| Trestle-style metal base |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Striking, contemporary, and elegantly grand, that's the Matisse Counter Stool by LumiSource. Fixed-height, trestle-style metal base with a stylish, low-back curved upholstered seat. Available in several modern fabric and metal combinations.
Specifications
| Product Dimensions | 31.25 H x 20.25 W x 19 L |
| Seat To Floor | 25.75" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 15" |
| Seat To Footrest | 18.25" |
| Base Height | 7" |
| Seat To Back Angle | 109° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Black Steel, Camel PU |
| Product SKU: | B26-MATSE BKCAM2 |
| Product UPC: | 681144122645 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed counter height |
| Faux leather upholstery |
| Trestle-style metal base |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























