
Mason Mara 30" Fixed-Height Barstool - Set of 2 Gray By LumiSource
The simple and sleek design of the Mason Mara Fixed-Height Barstool by LumiSource is versatile and aesthetically pleasing. Featuring a solid wood back, tufted upholstered seat and a metal base, the Mason Mara Barstool will pair nicely with a variety of decor styles.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 19"L × 17.5"W × 38.75"H |
| Seat To Floor | 30.75" |
| Seat Depth | 14.75" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Seat To Footrest | 18" |
| Backrest Height | 9.25" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Gold Metal, Walnut Wood, Grey PU |
| Product SKU: | B30-MASONPU-MARA1 AUWLGY2 |
| Product UPC: | 681144211288 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Fixed bar height |
| Padded upholstered seat |
| Sleek walnut wood seat back |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $400.00
-65%$400.00
$140.00More Images

















Mason Mara 30" Fixed-Height Barstool - Set of 2 Gray By LumiSource
The simple and sleek design of the Mason Mara Fixed-Height Barstool by LumiSource is versatile and aesthetically pleasing. Featuring a solid wood back, tufted upholstered seat and a metal base, the Mason Mara Barstool will pair nicely with a variety of decor styles.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 19"L × 17.5"W × 38.75"H |
| Seat To Floor | 30.75" |
| Seat Depth | 14.75" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Seat To Footrest | 18" |
| Backrest Height | 9.25" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Gold Metal, Walnut Wood, Grey PU |
| Product SKU: | B30-MASONPU-MARA1 AUWLGY2 |
| Product UPC: | 681144211288 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Fixed bar height |
| Padded upholstered seat |
| Sleek walnut wood seat back |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The simple and sleek design of the Mason Mara Fixed-Height Barstool by LumiSource is versatile and aesthetically pleasing. Featuring a solid wood back, tufted upholstered seat and a metal base, the Mason Mara Barstool will pair nicely with a variety of decor styles.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 19"L × 17.5"W × 38.75"H |
| Seat To Floor | 30.75" |
| Seat Depth | 14.75" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Seat To Footrest | 18" |
| Backrest Height | 9.25" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Gold Metal, Walnut Wood, Grey PU |
| Product SKU: | B30-MASONPU-MARA1 AUWLGY2 |
| Product UPC: | 681144211288 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Fixed bar height |
| Padded upholstered seat |
| Sleek walnut wood seat back |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























