
Mason Adjustable Barstool - Set of 2 Gray By LumiSource - BS-MASONPU-STRT2 BKWLGY2
The simple and sleek design of the LumiSource Mason Adjustable Barstool is versatile and aesthetically pleasing. Featuring a solid wood back, tufted upholstered seat, and a black metal adjustable base, the Mason Adjustable Barstool will pair nicely with a variety of decor styles.
Specifications
| Product Dimensions | 34-43 H x 18 W x 19.5 L |
| Seat To Floor | 24.5-32.75" |
| Seat Depth | 14.5" |
| Inside Seat Width | 15.75" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 9.25" |
| Seat To Back Angle | 104° |
| Base Width | 17.5" |
| Base Length | 17.5" |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Walnut Veneer |
| Product Color: | Black Metal, Walnut Wood, Grey PU |
| Product SKU: | BS-MASONPU-STRT2 BKWLGY2 |
| Product UPC: | 681144210663 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Stylish faux leather upholstery |
| Black metal base with straight "t" footrest |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $350.00
-65%$350.00
$122.50More Images













Mason Adjustable Barstool - Set of 2 Gray By LumiSource - BS-MASONPU-STRT2 BKWLGY2
The simple and sleek design of the LumiSource Mason Adjustable Barstool is versatile and aesthetically pleasing. Featuring a solid wood back, tufted upholstered seat, and a black metal adjustable base, the Mason Adjustable Barstool will pair nicely with a variety of decor styles.
Specifications
| Product Dimensions | 34-43 H x 18 W x 19.5 L |
| Seat To Floor | 24.5-32.75" |
| Seat Depth | 14.5" |
| Inside Seat Width | 15.75" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 9.25" |
| Seat To Back Angle | 104° |
| Base Width | 17.5" |
| Base Length | 17.5" |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Walnut Veneer |
| Product Color: | Black Metal, Walnut Wood, Grey PU |
| Product SKU: | BS-MASONPU-STRT2 BKWLGY2 |
| Product UPC: | 681144210663 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Stylish faux leather upholstery |
| Black metal base with straight "t" footrest |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The simple and sleek design of the LumiSource Mason Adjustable Barstool is versatile and aesthetically pleasing. Featuring a solid wood back, tufted upholstered seat, and a black metal adjustable base, the Mason Adjustable Barstool will pair nicely with a variety of decor styles.
Specifications
| Product Dimensions | 34-43 H x 18 W x 19.5 L |
| Seat To Floor | 24.5-32.75" |
| Seat Depth | 14.5" |
| Inside Seat Width | 15.75" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 9.25" |
| Seat To Back Angle | 104° |
| Base Width | 17.5" |
| Base Length | 17.5" |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Walnut Veneer |
| Product Color: | Black Metal, Walnut Wood, Grey PU |
| Product SKU: | BS-MASONPU-STRT2 BKWLGY2 |
| Product UPC: | 681144210663 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Stylish faux leather upholstery |
| Black metal base with straight "t" footrest |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























