
Marissa Mirrored Chest By Homeroots
The glamorous beauty of the mirror style brings reflected light into every space. The transitional design with the details of a traditional style bring elegance and function into your every day life. The equisite mirror finish is enhanced by the not so subtle beauty of the Antiqued Gold Finish details. The spacious drawers and mirror paneled doors offer you both function and beauty as the finish is continued throughout the style. Handcrafted from select Birch woods with an Antique Gold finish: offer to bring a bit of elegance to every room.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 32in W x 16in D x 33.5in H |
| Product Material: | Mirror |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Mirror |
| Product Color: | Silver |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822877099 |
| Product SKU: | 389809 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,018.88
-65%$1,018.88
$356.61More Images






Marissa Mirrored Chest By Homeroots
The glamorous beauty of the mirror style brings reflected light into every space. The transitional design with the details of a traditional style bring elegance and function into your every day life. The equisite mirror finish is enhanced by the not so subtle beauty of the Antiqued Gold Finish details. The spacious drawers and mirror paneled doors offer you both function and beauty as the finish is continued throughout the style. Handcrafted from select Birch woods with an Antique Gold finish: offer to bring a bit of elegance to every room.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 32in W x 16in D x 33.5in H |
| Product Material: | Mirror |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Mirror |
| Product Color: | Silver |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822877099 |
| Product SKU: | 389809 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The glamorous beauty of the mirror style brings reflected light into every space. The transitional design with the details of a traditional style bring elegance and function into your every day life. The equisite mirror finish is enhanced by the not so subtle beauty of the Antiqued Gold Finish details. The spacious drawers and mirror paneled doors offer you both function and beauty as the finish is continued throughout the style. Handcrafted from select Birch woods with an Antique Gold finish: offer to bring a bit of elegance to every room.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 32in W x 16in D x 33.5in H |
| Product Material: | Mirror |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Mirror |
| Product Color: | Silver |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822877099 |
| Product SKU: | 389809 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























