
Marina 9 Piece Outdoor Patio Teak Set By Modway - EEI-1488
Harbor your greatest expectations with this luxurious solid teak wood outdoor set. Marina has a seating arrangement perfect for every member of your crew as you breathe the fresh, crisp air of a day spent with friends and family. Known for its natural ability to withstand extreme weather conditions, teak is the wood selection of choice for long-lasting outdoor furnishings. Now you can enjoy Marina’s durable construction and all-weather cushions, alongside a modern design that persistently looks new and welcoming. Zoom in on the product image before you, and see the exquisite texture and detail for yourself.
Set Includes:
One - Marina Teak Left-Arm Sofa
One - Marina Teak Right-Arm Sofa
Three - Marina Teak Middle Sofa
Two - Marina Teak Armchair
Two - Marina Teak Ottoman
Specifications
| Overall Product Dimensions | 160.5"Length 119"Width 31.5"Height |
| Overall Middle Sofa Dimensions | 31.5"L x 32.5"W x 31.5"H |
| Middle Sofa Seat Dimensions | 25.5"L x 30.5"W x 12"H |
| Overall Left/Right-Arm Sofa Dimensions | 31.5"L x 30.5"W x 31.5"H |
| Left/Right-Arm Sofa Seat Dimensions | 27.5"L x 25.5"W x 12"H |
| Overall Ottoman Dimensions | 23.5"L x 21"W x 11"H |
| Overall Armchair Dimensions | 31.5"L x 32.5"W x 31.5"H |
| Armchair Seat Dimensions | 31"L x 26"W x 12"H |
| Armchair Backrest Height | 20"H |
| Armchair Armrest Height | 12"H |
| Product Material: | Teak wood, Natural fine sanded finish; cushion density is 24kg/m3 |
| Product Color: | Natural Gray |
| Product SKU: | EEI-1488-NAT-GRY-SET |
| Product UPC: | 889654142010 |
| Brand: | Modway |
Features and Benefits
| Solid teak wood construction |
| Richly textured wood graining |
| Water & UV Resistant Cushions |
| Machine Washable Covers |
Returns & Exchanges
Returns Taken with NO Restocking Fees -- This item is returnable without a restocking fee. You can ship back the item to us at your cost and we will refund the price paid less the cost of shipping to you. As you know the cost of shipping furniture is not cheap but we can work with you and guide you how to ship back the item. For other details please see the Returns Policy.
Damaged items will be replaced.
Returns Policy
Original: $3,586.09
-65%$3,586.09
$1,255.13More Images



























Marina 9 Piece Outdoor Patio Teak Set By Modway - EEI-1488
Harbor your greatest expectations with this luxurious solid teak wood outdoor set. Marina has a seating arrangement perfect for every member of your crew as you breathe the fresh, crisp air of a day spent with friends and family. Known for its natural ability to withstand extreme weather conditions, teak is the wood selection of choice for long-lasting outdoor furnishings. Now you can enjoy Marina’s durable construction and all-weather cushions, alongside a modern design that persistently looks new and welcoming. Zoom in on the product image before you, and see the exquisite texture and detail for yourself.
Set Includes:
One - Marina Teak Left-Arm Sofa
One - Marina Teak Right-Arm Sofa
Three - Marina Teak Middle Sofa
Two - Marina Teak Armchair
Two - Marina Teak Ottoman
Specifications
| Overall Product Dimensions | 160.5"Length 119"Width 31.5"Height |
| Overall Middle Sofa Dimensions | 31.5"L x 32.5"W x 31.5"H |
| Middle Sofa Seat Dimensions | 25.5"L x 30.5"W x 12"H |
| Overall Left/Right-Arm Sofa Dimensions | 31.5"L x 30.5"W x 31.5"H |
| Left/Right-Arm Sofa Seat Dimensions | 27.5"L x 25.5"W x 12"H |
| Overall Ottoman Dimensions | 23.5"L x 21"W x 11"H |
| Overall Armchair Dimensions | 31.5"L x 32.5"W x 31.5"H |
| Armchair Seat Dimensions | 31"L x 26"W x 12"H |
| Armchair Backrest Height | 20"H |
| Armchair Armrest Height | 12"H |
| Product Material: | Teak wood, Natural fine sanded finish; cushion density is 24kg/m3 |
| Product Color: | Natural Gray |
| Product SKU: | EEI-1488-NAT-GRY-SET |
| Product UPC: | 889654142010 |
| Brand: | Modway |
Features and Benefits
| Solid teak wood construction |
| Richly textured wood graining |
| Water & UV Resistant Cushions |
| Machine Washable Covers |
Returns & Exchanges
Returns Taken with NO Restocking Fees -- This item is returnable without a restocking fee. You can ship back the item to us at your cost and we will refund the price paid less the cost of shipping to you. As you know the cost of shipping furniture is not cheap but we can work with you and guide you how to ship back the item. For other details please see the Returns Policy.
Damaged items will be replaced.
Returns Policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Harbor your greatest expectations with this luxurious solid teak wood outdoor set. Marina has a seating arrangement perfect for every member of your crew as you breathe the fresh, crisp air of a day spent with friends and family. Known for its natural ability to withstand extreme weather conditions, teak is the wood selection of choice for long-lasting outdoor furnishings. Now you can enjoy Marina’s durable construction and all-weather cushions, alongside a modern design that persistently looks new and welcoming. Zoom in on the product image before you, and see the exquisite texture and detail for yourself.
Set Includes:
One - Marina Teak Left-Arm Sofa
One - Marina Teak Right-Arm Sofa
Three - Marina Teak Middle Sofa
Two - Marina Teak Armchair
Two - Marina Teak Ottoman
Specifications
| Overall Product Dimensions | 160.5"Length 119"Width 31.5"Height |
| Overall Middle Sofa Dimensions | 31.5"L x 32.5"W x 31.5"H |
| Middle Sofa Seat Dimensions | 25.5"L x 30.5"W x 12"H |
| Overall Left/Right-Arm Sofa Dimensions | 31.5"L x 30.5"W x 31.5"H |
| Left/Right-Arm Sofa Seat Dimensions | 27.5"L x 25.5"W x 12"H |
| Overall Ottoman Dimensions | 23.5"L x 21"W x 11"H |
| Overall Armchair Dimensions | 31.5"L x 32.5"W x 31.5"H |
| Armchair Seat Dimensions | 31"L x 26"W x 12"H |
| Armchair Backrest Height | 20"H |
| Armchair Armrest Height | 12"H |
| Product Material: | Teak wood, Natural fine sanded finish; cushion density is 24kg/m3 |
| Product Color: | Natural Gray |
| Product SKU: | EEI-1488-NAT-GRY-SET |
| Product UPC: | 889654142010 |
| Brand: | Modway |
Features and Benefits
| Solid teak wood construction |
| Richly textured wood graining |
| Water & UV Resistant Cushions |
| Machine Washable Covers |
Returns & Exchanges
Returns Taken with NO Restocking Fees -- This item is returnable without a restocking fee. You can ship back the item to us at your cost and we will refund the price paid less the cost of shipping to you. As you know the cost of shipping furniture is not cheap but we can work with you and guide you how to ship back the item. For other details please see the Returns Policy.
Damaged items will be replaced.
Returns Policy























