
Margarite Adjustable Office Chair Gray By LumiSource
With a beautiful contemporary design, the Margarite Office Chair by LumiSource features a low backrest with a slight opening, ergonomically designed to fit your body, armrests for additional comfort, and a black adjustable base. Upholstered in a variety of colors, the Margarite Office Chair will look great in any home office.
Specifications
| Product Dimensions | 30.5-34.25 H x 21 W x 22.5 L |
| Seat To Floor | 17.5-21.25" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Seat To Back Angle | 102.6° |
| Armrest Height | 7.25" |
| Armrest Length | 9" |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Plastic |
| Product Color: | Black Metal, Grey Fabric |
| Product SKU: | OFC-MARG-CASTAR1 BKGY1 |
| Product UPC: | 681144206512 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Stylish fabric upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| Open design backrest |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $190.00
-65%$190.00
$66.50More Images























Margarite Adjustable Office Chair Gray By LumiSource
With a beautiful contemporary design, the Margarite Office Chair by LumiSource features a low backrest with a slight opening, ergonomically designed to fit your body, armrests for additional comfort, and a black adjustable base. Upholstered in a variety of colors, the Margarite Office Chair will look great in any home office.
Specifications
| Product Dimensions | 30.5-34.25 H x 21 W x 22.5 L |
| Seat To Floor | 17.5-21.25" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Seat To Back Angle | 102.6° |
| Armrest Height | 7.25" |
| Armrest Length | 9" |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Plastic |
| Product Color: | Black Metal, Grey Fabric |
| Product SKU: | OFC-MARG-CASTAR1 BKGY1 |
| Product UPC: | 681144206512 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Stylish fabric upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| Open design backrest |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a beautiful contemporary design, the Margarite Office Chair by LumiSource features a low backrest with a slight opening, ergonomically designed to fit your body, armrests for additional comfort, and a black adjustable base. Upholstered in a variety of colors, the Margarite Office Chair will look great in any home office.
Specifications
| Product Dimensions | 30.5-34.25 H x 21 W x 22.5 L |
| Seat To Floor | 17.5-21.25" |
| Seat Depth | 16" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Seat To Back Angle | 102.6° |
| Armrest Height | 7.25" |
| Armrest Length | 9" |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal, Plastic |
| Product Color: | Black Metal, Grey Fabric |
| Product SKU: | OFC-MARG-CASTAR1 BKGY1 |
| Product UPC: | 681144206512 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Stylish fabric upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| Open design backrest |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























