
Marcel Dining Chair - Set of 2 Metallic By LumiSource
Graceful glam, that's the Marcel Dining Chair by LumiSource. With its subtly curved silhouette and alluring metal legs, this chair will add striking style to any dining or seating area. Available in various fabric and leg options. Sold in a set of two.
Specifications
| Product Dimensions | 33.75 H x 20 W x 23.5 L |
| Inside Seat Width | 19.75" |
| Seat To Floor | 19.5" |
| Seat Depth | 18.5" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, Silver Velvet |
| Product SKU: | DC-MARCL BKSV2 |
| Product UPC: | 681144133559 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Stylish velvet upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| Tapered metal legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $200.00
-65%$200.00
$70.00More Images







Marcel Dining Chair - Set of 2 Metallic By LumiSource
Graceful glam, that's the Marcel Dining Chair by LumiSource. With its subtly curved silhouette and alluring metal legs, this chair will add striking style to any dining or seating area. Available in various fabric and leg options. Sold in a set of two.
Specifications
| Product Dimensions | 33.75 H x 20 W x 23.5 L |
| Inside Seat Width | 19.75" |
| Seat To Floor | 19.5" |
| Seat Depth | 18.5" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, Silver Velvet |
| Product SKU: | DC-MARCL BKSV2 |
| Product UPC: | 681144133559 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Stylish velvet upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| Tapered metal legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Graceful glam, that's the Marcel Dining Chair by LumiSource. With its subtly curved silhouette and alluring metal legs, this chair will add striking style to any dining or seating area. Available in various fabric and leg options. Sold in a set of two.
Specifications
| Product Dimensions | 33.75 H x 20 W x 23.5 L |
| Inside Seat Width | 19.75" |
| Seat To Floor | 19.5" |
| Seat Depth | 18.5" |
| Backrest Height | 14" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, Silver Velvet |
| Product SKU: | DC-MARCL BKSV2 |
| Product UPC: | 681144133559 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Stylish velvet upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| Tapered metal legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























