
Mara Barstool - Set of 2 Gold White By LumiSource
Elegant and modern, the LumiSource Mara Barstool has a simple design with gorgeous elements. Featuring faux leather upholstery and a metal base with a built-in footrest, the Mara Barstool is perfect for your kitchen or dining area. Sold in sets of two, pick the color that suits your space the best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20"L × 18.25"W × 39.25"H |
| Seat To Floor | 29.25" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 10" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Steel, White PU |
| Product SKU: | B30-MARAUP AUW2 |
| Product UPC: | 681144145255 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required. |
| Contemporary styling |
| Fixed bar height |
| Stylish faux leather upholstery |
| Sturdy metal base with built-in footrest |
| Includes 2 bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $280.00
-65%$280.00
$98.00More Images




















Mara Barstool - Set of 2 Gold White By LumiSource
Elegant and modern, the LumiSource Mara Barstool has a simple design with gorgeous elements. Featuring faux leather upholstery and a metal base with a built-in footrest, the Mara Barstool is perfect for your kitchen or dining area. Sold in sets of two, pick the color that suits your space the best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20"L × 18.25"W × 39.25"H |
| Seat To Floor | 29.25" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 10" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Steel, White PU |
| Product SKU: | B30-MARAUP AUW2 |
| Product UPC: | 681144145255 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required. |
| Contemporary styling |
| Fixed bar height |
| Stylish faux leather upholstery |
| Sturdy metal base with built-in footrest |
| Includes 2 bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant and modern, the LumiSource Mara Barstool has a simple design with gorgeous elements. Featuring faux leather upholstery and a metal base with a built-in footrest, the Mara Barstool is perfect for your kitchen or dining area. Sold in sets of two, pick the color that suits your space the best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20"L × 18.25"W × 39.25"H |
| Seat To Floor | 29.25" |
| Seat Depth | 15" |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Seat To Footrest | 17" |
| Backrest Height | 10" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Painted Steel |
| Product Color: | Gold Steel, White PU |
| Product SKU: | B30-MARAUP AUW2 |
| Product UPC: | 681144145255 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required. |
| Contemporary styling |
| Fixed bar height |
| Stylish faux leather upholstery |
| Sturdy metal base with built-in footrest |
| Includes 2 bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























