
Man Body Statue By Homeroots
This man body statue is an excellent piece of home decor. The way it was made and its color scheme will give a quick glance into the past. It has a nice dark but subtle stone with some copper highlights which gives it even more character. It was distinctively handmade with cracks, holes, and rust-colored highlights. With all these characteristics, it makes a great piece which pulls that rustic feeling into your home or office.
Specifications
| Product Dimensions: | 26" H x 8" W x 15" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364245 |
| Product UPC: | 4512839553498 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $168.38
-65%$168.38
$58.93More Images





Man Body Statue By Homeroots
This man body statue is an excellent piece of home decor. The way it was made and its color scheme will give a quick glance into the past. It has a nice dark but subtle stone with some copper highlights which gives it even more character. It was distinctively handmade with cracks, holes, and rust-colored highlights. With all these characteristics, it makes a great piece which pulls that rustic feeling into your home or office.
Specifications
| Product Dimensions: | 26" H x 8" W x 15" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364245 |
| Product UPC: | 4512839553498 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This man body statue is an excellent piece of home decor. The way it was made and its color scheme will give a quick glance into the past. It has a nice dark but subtle stone with some copper highlights which gives it even more character. It was distinctively handmade with cracks, holes, and rust-colored highlights. With all these characteristics, it makes a great piece which pulls that rustic feeling into your home or office.
Specifications
| Product Dimensions: | 26" H x 8" W x 15" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364245 |
| Product UPC: | 4512839553498 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























