
Mahogany And Seagrass Basket Storage Shelving Unit By Homeroots
Create a fashionable and organized oasis with this Mahogany and Seagrass Basket Storage Shelving Unit. Updated and casual the four removable and natural seagrass baskets up the versatility quotient of this piece. The table itself finished in a warm mahogany color includes two pull out drawers to help with organization and then the four baskets can be used in teh unit or used separately. Ideal for stashing away throw blankets, entryway accessories, towels, games, crafts, shoes...the possibilities are endless. 27.8" x 29" x 12"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 29in W x 11.75in D x 27.75in H |
| Product Material: | Acacia Wood,Mdf,Acacia Veneer,Seagrass,Metal |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Mahogany finish with natural seagrass |
| Product Color: | Brown |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230100183 |
| Product SKU: | 401703 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Mahogany Seagrass Basket Storage Shelving |
| Seagrass Basket Storage Shelving Unit |
| Seagrass Basket Storage Shelving |
| Mahogany Seagrass Basket Storage |
| Basket Storage Shelving Unit |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $331.21
-65%$331.21
$115.92More Images





Mahogany And Seagrass Basket Storage Shelving Unit By Homeroots
Create a fashionable and organized oasis with this Mahogany and Seagrass Basket Storage Shelving Unit. Updated and casual the four removable and natural seagrass baskets up the versatility quotient of this piece. The table itself finished in a warm mahogany color includes two pull out drawers to help with organization and then the four baskets can be used in teh unit or used separately. Ideal for stashing away throw blankets, entryway accessories, towels, games, crafts, shoes...the possibilities are endless. 27.8" x 29" x 12"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 29in W x 11.75in D x 27.75in H |
| Product Material: | Acacia Wood,Mdf,Acacia Veneer,Seagrass,Metal |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Mahogany finish with natural seagrass |
| Product Color: | Brown |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230100183 |
| Product SKU: | 401703 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Mahogany Seagrass Basket Storage Shelving |
| Seagrass Basket Storage Shelving Unit |
| Seagrass Basket Storage Shelving |
| Mahogany Seagrass Basket Storage |
| Basket Storage Shelving Unit |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Create a fashionable and organized oasis with this Mahogany and Seagrass Basket Storage Shelving Unit. Updated and casual the four removable and natural seagrass baskets up the versatility quotient of this piece. The table itself finished in a warm mahogany color includes two pull out drawers to help with organization and then the four baskets can be used in teh unit or used separately. Ideal for stashing away throw blankets, entryway accessories, towels, games, crafts, shoes...the possibilities are endless. 27.8" x 29" x 12"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 29in W x 11.75in D x 27.75in H |
| Product Material: | Acacia Wood,Mdf,Acacia Veneer,Seagrass,Metal |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Mahogany finish with natural seagrass |
| Product Color: | Brown |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230100183 |
| Product SKU: | 401703 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Mahogany Seagrass Basket Storage Shelving |
| Seagrass Basket Storage Shelving Unit |
| Seagrass Basket Storage Shelving |
| Mahogany Seagrass Basket Storage |
| Basket Storage Shelving Unit |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























