
Low Back Office Chair without Armrests in Gray with Chromed Steel Base By Homeroots
Low Back Office Chair without Armrests in Gray with Chromed Steel Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 38.19 H x 26.38 W x 25.99 D |
| Product Color: | Gray |
| Frame Color: | Chrome |
| Product Material: | Faux Leather |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Leatherette, Bungie band, Steel frame |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370527 |
| Product UPC: | 4512839461502 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 19 Low Office Chair Armrests |
| Chair Armrests Gray Chromed Steel |
| 38 19 Low Office Chair |
| Low Office Chair Armrests Gray |
| Office Chair Armrests Gray Chromed |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $540.90
-65%$540.90
$189.31More Images













Low Back Office Chair without Armrests in Gray with Chromed Steel Base By Homeroots
Low Back Office Chair without Armrests in Gray with Chromed Steel Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 38.19 H x 26.38 W x 25.99 D |
| Product Color: | Gray |
| Frame Color: | Chrome |
| Product Material: | Faux Leather |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Leatherette, Bungie band, Steel frame |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370527 |
| Product UPC: | 4512839461502 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 19 Low Office Chair Armrests |
| Chair Armrests Gray Chromed Steel |
| 38 19 Low Office Chair |
| Low Office Chair Armrests Gray |
| Office Chair Armrests Gray Chromed |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Low Back Office Chair without Armrests in Gray with Chromed Steel Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 38.19 H x 26.38 W x 25.99 D |
| Product Color: | Gray |
| Frame Color: | Chrome |
| Product Material: | Faux Leather |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Leatherette, Bungie band, Steel frame |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370527 |
| Product UPC: | 4512839461502 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 19 Low Office Chair Armrests |
| Chair Armrests Gray Chromed Steel |
| 38 19 Low Office Chair |
| Low Office Chair Armrests Gray |
| Office Chair Armrests Gray Chromed |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























