
Low Back Office Chair in Gray with Polished Aluminum Base By Homeroots
Low Back Office Chair in Gray with Polished Aluminum Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 42.75 H x 25.5 W x 27 D |
| Product Color: | Gray |
| Frame Color: | Chrome |
| Product Material: | Faux Leather |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Leatherette, Polished aluminum base |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370509 |
| Product UPC: | 4512839461687 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chair Gray Polished Aluminum Base |
| 42 75 Low Office Chair |
| Low Office Chair Gray |
| Low Office Chair Gray Polished |
| 75 Low Office Chair Gray |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $393.20
-65%$393.20
$137.62More Images









Low Back Office Chair in Gray with Polished Aluminum Base By Homeroots
Low Back Office Chair in Gray with Polished Aluminum Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 42.75 H x 25.5 W x 27 D |
| Product Color: | Gray |
| Frame Color: | Chrome |
| Product Material: | Faux Leather |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Leatherette, Polished aluminum base |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370509 |
| Product UPC: | 4512839461687 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chair Gray Polished Aluminum Base |
| 42 75 Low Office Chair |
| Low Office Chair Gray |
| Low Office Chair Gray Polished |
| 75 Low Office Chair Gray |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Low Back Office Chair in Gray with Polished Aluminum Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 42.75 H x 25.5 W x 27 D |
| Product Color: | Gray |
| Frame Color: | Chrome |
| Product Material: | Faux Leather |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Leatherette, Polished aluminum base |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370509 |
| Product UPC: | 4512839461687 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chair Gray Polished Aluminum Base |
| 42 75 Low Office Chair |
| Low Office Chair Gray |
| Low Office Chair Gray Polished |
| 75 Low Office Chair Gray |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























