
Low Back Office Chair in Black with Chromed Steel Base By Homeroots - 370555
Low Back Office Chair in Black with Chromed Steel Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 38.39 H x 25.99 W x 26.78 D |
| Product Color: | Black |
| Frame Color: | Chrome |
| Product Material: | Faux Leather |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Leatherette, Steel frame |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370555 |
| Product UPC: | 4512839461229 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chair Black Chromed Steel Base |
| 38 39 Low Office Chair |
| Low Office Chair Black |
| Low Office Chair Black Chromed |
| Low Office Chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $575.78
-65%$575.78
$201.52More Images




















Low Back Office Chair in Black with Chromed Steel Base By Homeroots - 370555
Low Back Office Chair in Black with Chromed Steel Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 38.39 H x 25.99 W x 26.78 D |
| Product Color: | Black |
| Frame Color: | Chrome |
| Product Material: | Faux Leather |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Leatherette, Steel frame |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370555 |
| Product UPC: | 4512839461229 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chair Black Chromed Steel Base |
| 38 39 Low Office Chair |
| Low Office Chair Black |
| Low Office Chair Black Chromed |
| Low Office Chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Low Back Office Chair in Black with Chromed Steel Base. Interesting how one chair can be ‘all-business’ and ridiculously comfortable all at the same time. The low, ribbed back has a lot to do with the comfort and the classic office design says this is one classy work environment. Thanks for stopping by. Have a seat.
Specifications
| Product Category: | Office Chairs |
| Product Dimensions: | 38.39 H x 25.99 W x 26.78 D |
| Product Color: | Black |
| Frame Color: | Chrome |
| Product Material: | Faux Leather |
| Frame Material: | Aluminum |
| Product Finish: | Leatherette, Steel frame |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 370555 |
| Product UPC: | 4512839461229 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Chair Black Chromed Steel Base |
| 38 39 Low Office Chair |
| Low Office Chair Black |
| Low Office Chair Black Chromed |
| Low Office Chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























